طراحی لباس با نرم افزار

طراحی لباس با نرم افزار

طراحی لباس با نرم افزار یکی از روش هایی است که در پی پیشرفت تکنولوژی و برنامه های مختلف بوجود آمده است. استفاده از کامپیوتر برای طراحی لباس باعث آسانتر شدن کار و افزایش سرعت انجام این فرایند می‌شود. به همین منظور افراد زیادی مایل هستند که طراحی لباس های مد نظر خود را بوسیله رایانه انجام دهند. اما برای این منظور باید حداقل دانش و مهارتی در رابطه با کار با کامپیوتر و انواع نرم افزارهای مختلف داشته باشید.

درواقع هدف از استفاده از رایانه در هنر طراحی لباس این است که ما بتوانیم با استفاده از دانش و فناوری دیجیتال برای پیشرفت طراحی و توسعه مجموعه خود استفاده کنیم. طراحی بواسطه نرم افزار و کامپیوتر برای انجام کارهایی نظیر طرح های مد، طراحی مسطح، توسعه الگوسازی، برنامه‌ریزی و بسیاری از جنبه‌های مرتبط دیگر بسیار مفید خواهد بود. نرم افزارها و سیستم های مختلفی برای این منظور وجود دارد که هر کدام از آنها می‌توانند به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند. از جمله آنها میتوان به سیستم های CAD اشاره کرد. این سیستم به طور گسترده در صنایع مختلف مورد کاربرد قرار میگیرد که از جمله آنها میتوان به صنعت نساجی، ماشین سازی، معماری، طراحی لباس، تولید پوشاک و … اشاره کرد.

به اتوجه به آمار بدست آمده، تعداد بسیار زیادی از طراحان لباس روش کار خود را از حالت طراحی بر روی کاغذ به طراحی در کامپیوتر تغییر داده اند. چراکه نرم افزارهای مختلف در این حوزه به طراح این امکان را می‌دهد تا طرح ها را در مدل های سه بعدی مجازی و در رنگ ها، شکل ها، اندازه های مختلف و غیره مشاهده کند.

مزایا طراحی لباس با نرم افزار

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، طراحی لباس با استفاده از نرم افزار، مزایای بسیاری را به همراه دارد. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش سرعت انجام کار یکی از مزایای بسیار مهم در استفاده از کامپیوتر است. یک طراح مد می‌تواند طرح ها، الگوها، انواع چاپ های جدید را با سرعت و دقت بیشتری با استفاده از رایانه توسعه دهد. از طریق این برنامه ها، طراحان مد قادر خواهند بود تغییرات متعدد و گوناگونی را بر روی طرح های خود پیاده سازی کنند.

هر رنگی برای هر نوع طرحی مناسب نیست. یک رنگ خاص ممکن است برای یک الگوی طراحی بسیار زیبا به نظر برسد، اما ممکن است برای الگوهای دیگر مناسب نباشد. در این هنگام نرم افزار با کاوش در رنگ های مختلف در طرح های گوناگون به شما کمک می‌کند تا رنگ مناسبی را برای طرحتتان انتخاب کنید.

در فرآیند طراحی پارچه، رایانه به طراحان امکان می‌دهد تا با الگوها و بافت های مختلف پارچه کار کنند. این ویژگی در نهایت باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان برای اجرای دستی الگوها خواهد شد. همچنین با توجه به آنکه کل فرایند طراحی لباس با نرم افزار صورت میگیرد و تنها بخش کوچکی از آن به فعالیت فیزیکی واقعی نیاز دارد، هزینه مواد اولیه توسعه طرح در طراحی مد را میتواند به حداقل برساند.

در گذشته جان بخشیدن به یک طرح یا حل ایرادات خیاطی بسیار سخت بود. کامپیوتر به ارائه یک طرح مدل مشابه با مشخصات دقیق کمک می کند و همچنین به طراحان برای اصلاح خطاها و اصلاح طرح ایده می دهد. ذخیره سازی طرح ها و پروژه ها در نسخه های نرم افزار نسبت به کاغذ، کلیپ بورد، آلبوم و یا سایر نسخه چاپی بسیار ایمن تر خواهد بود و احتمال از دست دادن کارتان بسیار کمتر می‌شود. همچنین می توان آن را به راحتی در هر مکان و هر زمان بازیابی کرد. 

راه حل های کامپیوتری برای طراحان

در عرصه رقابتی حاضر برای آنکه بتوانید یک کارآفرین موفق در کسب و کار خود شوید باید یک استراتژی قوی و مناسب داشته باشید. برای این منظور به ابزارهای خاصی نیاز دارید که قادر باشند رندرهای خلاقانه شما را از کاغذ به محصول منتقل نمایند. شما باید به نرم افزارهای مختلف طراحی لباس دسترسی و تسلط کامل داشته باشید تا بتوانید بواسطه آنها، ایده ها و طرح های خود را به واقعیت قابل درک تبدیل نمایید.

امروزه تقریباً تمام طراحان مد، استارت آپ های خط تولید لباس، طراحان پارچه، تولیدکنندگان پوشاک و حتی دانشجویان مد از نرم افزار های کامپیوتری به منظور افزایش مهارت ها و خلاقیت خود بکار میگیرند. از جمله از نرم افزار های طراحی لباس بسیار پر کاربرد در میان طراحان Adobe Illustrator یا Corel Draw است. با استفاده از این برنامه ها میتوان طرح‌های خود را وارد دنیای دیجیتال کرده و آن را زنده‌تر جلوه داد.

امروزه از نظر تجاری نرم افزارهای زیادی در دسترس هستند که این امکان را به ما میدهند تا در راه اندازی خط تولید لباس به جلو حرکت کنیم. این نرم افزار ها طیف کاملی از گزینه ها مانند طرح های مد دیجیتال، نمونه های دیجیتال و توسعه نمونه های اولیه، ساخت نشانگرهای کامپیوتری و غیره را ارائه می‌دهند.

در آخر نیز باید گفت اگر شما علاقه مند به دنیای طراحی لباس و مد هستید، بسیار مهم است که در کار با این برنامه ها مهارت داشته باشید. از این طریق خواهید توانست هرگونه طرحی را که در ذهن دارید را به واقعیت تبدیل نمایید. همچنین امکان ارائه، بررسی و اصلاح طرح از جوانب و شمایل مختلف و نیز وجود دارد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.