ترفندهای عکاسی در منزل

ترفندهای عکاسی در منزل

عکاسی در منزل مناسب برای افرادی است که بودجه کافی برای تاسیس استودیو ندارند اما با اینحال به حرفه عکاسی علاقه‌مند هستند. یکسری ترفند و ایده وجود دارد که به راحتی می‌توانید در خانه خودبه عکاسی بپردازید. از این طریق هم از هزینه های رفت و آمد شما کاسته می‌شود هم می‌توانید با حداقل سرمایه ممکن، تصاویر جذاب و خارق العاده‌ای بگیرید.

در هر خانه وسایل و امکاناتی وجود دارد که، نه بهتر از وسایل نورپردازی موجود در استادیو، اما می‌توان با استفاده از آنها به نتایج مطلوبی دست یافت. در ادامه به معرفی ترفندهایی می‌پردازیم که با بکارگیری آنها میتوانید تعدادی از انواع شاخه های عکاسی را در منزل خود پیاده کنید.

عکاسی پرتره با نور طبیعی در منزل

نور طبیعی یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه ها برای عکاسی پرتره در منزل می‌باشد. تنها یک پنجره که نور طبیعی خورشید از آن عبور می‌کند لازم دارید. سعی کنید از پنجره بزرگ برای عکاسی سوژه خود استفاده کنید. از این طریق پنجره منزل شما به یک سافت باکس غول پیکر تبدیل شده و به شما امکان می‌دهد پرتره های زیبایی بگیرید.

از وسایل خانه به عنوان ابزاری برای ایجاد خلاقیت در تصاویر خود استفاده کنید. می‌توانید با قرار دادن سبدهای آبکشی برنج و یا هر نوع سبدی که دارای منافذ متعددی است، در مقابل منبع نوری خود، بر روی چهره سوژه‌تان طرح های سایه مانند ایجاد کنید. همچنین سوژه را در زوایای نوردهی مختلفی قرار دهید. سوژه ها را از جلو، با زاویه 45 درجه زاویه 90 درجه و از پشت روشن کنید.

عکاسی زندگی روزمره

شاید برای بسیاری از افراد، عکاسی از زندگی روزمره چندان جالب نباشد. اما برای افرادی که قصد دارند در حوزه بلاگری فعالیت کنند، لازم است این نوع عکاسی را در منزل خود داشته باشند. این نوع عکاسی می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. برای این منظور از فعالیت های خود عکاسی کنید اما باید به مواردی مانند نور، پس زمینه، زاویه ها، ترکیب و … کاملاً توجه نمایید.

درواقع عکاسی روزمره نوعی عکاسی فوری می‌باشد که شما باید همان لحظه آنها را در صفحات اجتماعی‌تان پست و یا بارگزاری کنید. پس بهتر است از قبل همه چیز را آماده کرده و تمام حواستان را به درستی انجام شدن عکسبرداری جمع کنید. در هنگام عکاسی، در اطراف سوژه خود حرکت کنید و ببینید آیا می‌توانید از نور به روش جالب تری استفاده کرد. و یا اینکه سوژه در چه ترکیب بندی و زاویه‌ای مناسب‌تر در عکس می‌افتد.

بعضی اوقات متوجه می‌شوید که با تغییر زاویه، ناخواسته بهترین روش برای گرفتن لحظه را پیدا می‌کنید. و این اغلب زاویه ای نیست که ممکن است برای اولین بار انتخاب کرده باشید.

عکاسی از غذا در منزل

عکاسی از مواد غذایی در منزل در صورتی که تکنیک ها و نکات موردنظر را بکار بگیرید، میتواند نتایج خارق العاده‌ای در پی داشته باشد. باتوجه به آنکه در هر خانه‌ای آشپزخانه قرار دارد، پس بواسطه آن میتوان طیف گسترده‌ای از بافت ها و رنگ ها را ثبت کرد. برای نور پردازی عکاسی از غذا، نور طبیعی گزینه‌ی بهتری است. برای استفاده از نور مصنوعی، جعبه‌ی نوری بهترین گزینه است. از چراغ های آشپزخانه فلورسنت یا لامپ های تنگستن خودداری کنید.

در عکاسی از محصولات غدایی و یا مواد غذایی، به راحتی میتوانید با رنگ های تصویر خود بازی کنید. از پس زمینه های رنگی (تکه های کارت رنگی) یا عکس روی کف های چوبی، یا پارچه های مختلف استفاده کنید تا واقعاً بتوانید بافت و رنگ را تجربه نمایید.

عکاسی سیاه و سفید در منزل

تصاویر سیاه و سفید دارای مرموزی و حس غریب خاصی دارند به طوری که میتوانند جهان را به روشی کاملا متفاوت نشان دهند. نور به ویژه در یک تصویر سیاه و سفید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا ما رنگی برای تمایز اشیا نداریم، و اینکار تنها با میزان روشنی و تیره بودن اشیاء در عکس انجام می‌شود.

در نتیجه خود را به چالش کشیده که فقط در یک روز کامل، یک هفته کامل و یا یک ماه کامل، سیاه و سفید عکس بگیرید. ببینید با این نوع عکسبرداری میتوانید در منزل خود عکاسی کنید یا خیر. تصاویری دارای طیف متنوعی از تن، یا کنتراست زیاد بین نواحی سیاه و سفید و همچنین تصاویر با بافت (از جمله تصاویر با نویز زیاد) در سیاه و سفید میتوانند نتیجه خارق العاده‌ای را برای شما در پی داشته باشند.

عکاسی ماکرو در منزل

عکاسی ماکرو یکی از جذابترین و هیجان انگیزترین شاخه های عکاس محسوب می‌شود. چراکه جهان را به روش و دیدی کاملا متفاوت نشان می‌دهد. برای این نوع عکاسی میتوانید از دوربین گوشی خود استفاده کنید اما برای یک ماکرو واقعی، بهتر است از یکی از بهترین دوبین های عکاسی ماکرو استفاده نمایید.

خوبی عکاسی ماکرو این است که شما میتوانید این نوع عکاسی را در هرجا مانند منزل خود بکار گرفته و استفاده کنید. برای کشف محیط اطراف خود کمی وقت بگذارید. از یک اتاق شروع کرده و سعی نمایید نه تنها سوژه را در کادر های کلی ببینید، بلکه واقعاً برای یافتن جزئیات آن تلاش کنید. به دنبال مواردی با جزئیات پیچیده، یا الگوها یا بافت ها باشید.

برای مثال قطرات آب یکی از سوژه های بسیار پر کاربرد در عکاسی ماکرو می‌باشد. شما اغلب می‌توانید صبح ها یا بعد از باران این گل را روی گل ها و گیاهان پیدا کنید یا به سادگی مقداری آب را روی جسمی بپاشید. یک پیشنهاد ساده دیگر عکاسی از روغن و آب است. به سادگی مقداری روغن در یک کاسه آب بریزید و بسیاری از اشکال جالب برای گرفتن را خواهید دید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.