کاربرد رینگ لایت در عکاسی

کاربرد رینگ لایت در عکاسی

رینگ لایت که در اصطلاح فارسی به معنی حقله نور است؛ یکی از ابزارهای بسیار پر کاربرد در عکاسی می‌باشد. اگر در شبکه های مجازی مانند اینستاگرم، یوتیوب، آپارات و … کمی فعالیت داشته باشید، متوجه خواهید شد که اکثر تولید کنندگان محتوای ویدیویی از این ابزار برای نورپردازی بهتر استفاده می‌کنند. درواقع ring light نوعی ابزار روشنایی ساده است که شامل تعدادی لامپ های LED یا یک لامپ فلورسنت بر روی یک حلقه است. از این ابزار معمولا برای عکاسی های پرتره، آرایشی و ماکرو استفاده می‌شود و می‌تواند نور جذابی بر روی چشم ایجاد نماید.

رینگ لایت قادر است تمام نور را بر روی سوژه شما متمرکز و بصورت یکنواخت پخش کند. این خصوصیات در از بین بردن سایه ها بسیار تاثیر گذار است. با قرار دادن دوربین در مرکز حلقه‌ی نوری، به راحتی از سوژه هایتان عکاسی کنید. این نوع لامپ دارای رنگ های مختلفی است که از هرکدام از آنها باتوجه به دمای نور استودیوی عکاسی خود استفاده کنید. همچنین این ابزار دارای ابعاد مختلفی می‌باشد؛ از اندازه های کوچک می‌توانید برای عکاسی ماکرو استفاده نمایید.

نورپردازی عکاسی پرتره با رینگ لایت

عکاسان از رینگ لایت در عکاسی پرتره و سلفی بسیار استفاده می‌کنند. این ابزار برای عکاسی سوژه هایی که در فاصله نزدیکی با دوربین هستند، بکار گرفته می‌شود. چراکه نورپردازی خوبی دارد و می‌تواند خطوط ناهموار را از بین برده و سایه های سوژه را کاهش دهد. همچنین حلقه نوری موجود در این سیستم، باعث انعکاس نور بر روی چشم سوژه می‌شود. به طوری که یک هاله ی نور یا حلقه ی نوری ایجاد کرده که جذابیت رنگ چشم سوژه را چندین برابر می کند. علاوه بر آن ringlight برای نورپردازی در فضاهای داخلی بسیار مورد استفاده و کاربری است.

نورپردازی عکاسی ماکرو

یکی از ویژگی هایی که بواسطه رینگ لایت می‌توان ایجاد کرد، متمرکز کردن نور بر روی سوژه است. باتوجه به همین خصوصیات از آن برای عکاسی ماکرو میتوان استفاده کرد. LEDهای موجود در حلقه‌ی این ابزار، نور را در اطراف سوژه توزیع کرده و سایه ها را از بین می‌برد تا جزئیات بیشتری از سوژه به نمایش درآید.

نورپردازی در استودیو

از رینگ لایت می‌توان به عنوان مکمل یا منبع نور ثانویه در نورپردازی استودیو عکاسی خود استفاده کرد. استفاده از آنها فقط به عنوان منبع نور اصلی به هیچ وجه مناسب و کافی نیست. با اینکه ring light نورپردازی بسیار خوبی دارد و میتواند نور را به طور یکنواخت پخش کند، اما برای نورپردازی تنهایی یک پروژه مانند عکاسی مد اصلا مناسب نمیباشد. چراکه نمی‌تواند نور کافی‌ای را برای روشناسیی سوژه فراهم کند.

اگر تا بحال فیلم هایی دیده اید که صورت کاراکتر بسیار زیبا و روشن در زیر یک نور یکنواخت قرار گرفته است؛ احتمالا آن شخص از رینگ لایت استفاده کرده است. همانطور که ابتدای متن نیز اشاره شد، حلقه نوری برای فیلمبرداری فیلم های یوتویوب و اینستاگرام به ویژه برای وبلاگ نویسان و اینفلوئنسر ها بسیار کاربردی است.

نورپردازی در آرایشگاه ها

کاربرد رینگ لایت در ارایشگاه ها بسیار مرسوم شده است. امروزه تقریباً در هر آرایشگاه حداقل یک ring light وجود دارد. این ابزار به دلیل نورپردازی یکنواختی که می‌کند، ویژگی ها و اجزای مختلف صورت را برجسته تر کرده و رنگ واقعی پوست و آرایش را نشان می‌دهد و نا همواری های صورت را از بین می‌برد.

انتخاب رینگ لایت

فروشگاه ها و سایت های بسیاری وجود دارد که این نوع تجهیزات عکاسی را می‌فروشند. البته در یوتیوب آموزش هایی به منظور ساخت رینگ لایت وجود دارد که میتوانید به راحتی آنرا برای خود بسازید. با اینحال دقت داشته باشید که ساخت آن برای فردی که نسبت به الکترونیک هیچ اطلاع و تجربه‌ای ندارد میتواند بسیار چالش برانگیز باشد. زیرا شما باید از انواع لامپ هایی استفاده کنید که بسیار خطرناک هستند. همچنین باید از بی خطر بودن رینگ لایت خود وقتی به برق وصل می کنید، مطمئن باشید.

نکته‌ی مثبتی که در استفاده از آن وجود دارد این میباشد که یک ابزار نورپردازی ثابت است. مزیت آن نسبت به تجهیزاتی که با هر کلیک شاتر نورپردازی می‌کند در این است که به راحتی می توان تنظیمات دوربین را انجام داد و نیازی نیست که ساعت ها وقت خود را صرف گرفتن شات های عکاسی از سوژه کرد. همچنین این کار در صرفه جویی و مصرف انرژی هم بی‌تاثیر نیست. علاوه بر آن در هنگام خرید این محصول به اندازه آن نیز توجه فرمایید. ring light در اندازه های مختلفی تولید می‌شود. اگر می‌خواهید با فواصل نزدیک از سوژه خود عکاسی یا فیلمبرداری کنید رینگ لایت های کوکتر برای شما مناسب است. اما اگر عکاسی موردنظرتان از فواصل دورتر است یا از سوژه های بزرگتر عکاسی یا فیلمبرداری نمایید، حتما باید رینگ لایتی بزرگ تهیه کنید تا تمام سوژه ی شما را نورپرازی و پوشش دهد.

نحوه کار با رینگ لایت

اگر می‌خواهید از رینگ لایت برای نورپردازی از سوژه خود استفاده کنید، فقط کافیست قبل از عکسبردای فاصله آن را با سوژه تنظیم کنید. اگر می‌خواهید از فلش نوری دوربینتان نیز برای نورپردازی استفاده کنید، قبل از شروع به آغاز کار، چند بار بصورت ازمایشی عکسبرداری کنید تا فاصله و نورپردازی درست از سوژه‌تان را بدست آورید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.