پارچه کرپ و انواع آن

پارچه کرپ و انواع آن

پارچه کرپ از جمله پارچه های بسیار پرطرفدرا و محبوب در میان طراحان لباس و خیاطان می‌باشد. این پارچه به دلیل آنکه بافت راحت و سبکی دارد و همچنین زیاد چروک نمی‌شود، در صنعت مد و پوشاک از آن بسیار استفاده می‌شود. درواقع کرپ نوعی پارچۀ نازک و لطیفی است که ظاهری نسبتاً چروکی دارد. این چروک‌ های ظریف را هم در مرحله‌ی بافت پارچه و هم پس از اتمام فرایند بافت با استفاده از حرارت و فشار ایجاد کرد.

این نوع پارچه با اینکه لیط و نرم میباشد، اما بافتی سفت و محکمی دارد که معمولاً از آن برای دوختن لباس زنانه استفاده می‌شود. کرپ قابل تولید با الیاف های مختلفی است اما الیاف ابریشمی، کتان و پنبه‌ای، از پرکاربردترین آن‌ ها محسوب میشود. به همین ترتیب این پارچه باتوجه به الیاف بکار رفته در آن، انواع مختلفی دارد. در ادامه، برخی از انواع پارچۀ کرپ را معرفی خواهیم کرد.

انواع پارچه کرپ

1.کرپ دو شین (Crepe de Chine)

این نوع پارچه بسیار سبک و لطیف بوده و معمولاً از الیاف ابریشمی تولید می‌شود. خیاطان و طراحان لباس غالبا از این نوع کرپ برای دوختن لباس‌ های لاکچری و لباس شب استفاده می ‌کنند. از میان انواع پارچه کرپ، Crepe de Chine پرطرفدارترین پارچه محسوب میشود. کشورهای آسیایی مانند چین، کره، تایلند و هند، از بزرگترین صادرکننده‌ های کرپ دو شین هستند.

2.کرپ ژرژت (Crepe georgette)

بعد از کرپ دو شین، ژرژت دومین نوع پر استفاده و پرطرفدار کرپ محسوب میشود. به این پارچه شیفون نیز گفته میشود و معمولا از الیاف ابریشم تولید شده و بسیار نرم، سبک، لخت و کشسان است. همین ویژگی ها سبب شده تا از کرپ ژرژت برای دوختن لباس شب، شومیز، پیراهن و همچنین دامن استفاده شود.

3.پارچه کرپ ایروفان (Aerophane)

این پارچه، بافت ظریفی دارد و با استفاده از الیاف ابریشمی تولید می‌شود. کرپ ایروفان در قرن نوزدهم بسیار پر طرفدار و محبوب بود و از آن برای دوختن لباس و وسایل منزل استفاده می‌کردند.

4.آلبرت کرپ (Albert Crepe)

خاستگاه این نوع پارچه کرپ از انگلستان میباشد. آلبرت کرپ با استفاده از ترکیب الیاف با کیفیت پنبه و ابریشم تولید می‌شود. در سال 1862، این پارچه برای دوختن لباس عزا به بازار معرفی شد.

5.کرپ فرانسوی (French)

این نوع پارچه بافتی بسیار سبک، کشی و نازکی دارد و معمولاً با استفاده از الیاف ابریشمی یا ریون تولید می‌‎شود.

6.پارچه کرپ پلی استر (Polyester Crepe)

هرنوع پارچۀ کرپی که با استفاده از الیاف پلی استر تولید شود، «کرپ پلی استر» میگویند. این نوع کرپ، بسیار نازک و سبک بوده و گزینۀ بسیار مناسبی برای دوختن انواع دامن، پیراهن و شومیز به شمار می‌رود.

سایر انواع کرپ

7.کرپون (Crepon)

کرپون که به آن کرپ پشمی نیز گفته میشود، نوعی پارچۀ کرپ است که با ترکیب الیاف ابریشمی و پنبه‌‌ای تولید میشود. معمولا روی این پارچه، طرح کرپ ‌مانندی وجود دارد که هنگام بافت روی آن نقش می‌بندد. از کرپون برای تولید زیرپوش و همچنین پیراهن استفاده می‌شود.

8.کرپ چارموس (Crepe charmeuse)

از انواع پارچه های ابریشمی محسوب میشود که با استفاده از تکنیک بافت ساتین بافته می ‌شود. چارموس ابریشمی، درست مانند پارچه ساتین دارای روی درخشان و نرم، و پشتی کدری میباشد.

9.کرپ موروکان (Moroccan Crepe)

این پارچه برخلاف سایر انواع کرپ، بافتی سبک و نازک ندارد؛ بلکه در تولید آن از الیاف ضخیم استفاده شده که در پی آن جزء انواع پارچه های ضخیم است. الیاف مورد استفاده در این پارچه، ابریشم، ریون و پشمی است. از کرپ مورکان برای دوختن کت و شلوار و پیراهن استفاده می ‌شود.

10.ساتن پشت کرپ (Crepe-back satin)

این پارچه هم خصوصیات کرپ و هم ساتن را دارد. بدین شرح که یک طرف آن درست مانند ساتن، نرم و لطیف است و طرف دیگر آن، درست مانند کرپ، چروک است.

11.کرپ پلیسه (Plisse)

با استفاده از ابزارها و مواد شیمیایی مختلف بر روی این نوع پارچه کرپ، طرح‌ های ریز و ظریفی از پلیسه ایجاد می ‌کنند. کرپ پلیسه معمولاً با استفاده از الیاف پنبه‌‌ای تولید می‌شود. همچنین بسیار سفت و محکم است، چروک نمی ‌شود و به اتو هم نیازی ندارد.

12.کرپ کانتون (Canton crepe)

این پارچه بسیار ظریف و سبک بوده و معمولاً از ریون و ابریشم تولید می‌شود. کرپ کانتون برای نخستین‌بار در کشور چین تولید شد و نام آن نیز برگرفته از همین کشور است. ظاهر آن بسیار شبیه به کرپ دوشین میباشد اما وزن آن بیشتر است.

نحوۀ نگهداری و شستشوی پارچه کرپ

همانطور که متوجه شدید پارچه کرپ با استفاده از الیاف و تکنیک‌ های مختلفی تولید می‌شود. در نتیجه برای مراقبت از کدام از انواع کرپ، باید از دستورالعمل خاصی پیروی کرد.
اکثر این پارچه ها را میتوان با استفاده از ماشین لباسشویی شست. همچنین برخی از آن‌ها نیاز به اتو کشیدن دارد و برخی دیگر پس از شستشو، نیازی به اتو ندارند.

حتی در برخی موارد، می‌توانید کرپ موردنظرتان را با استفاده از دست و آب سرد بشورید و سپس آن را صاف در آفتاب پهن کنید تا خشک شود. این پارچه یکی از مقبول ترین پارچه ها محسوب میشود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.