پارچه های هوشمند

پارچه های هوشمند

پارچه های هوشمند از جمله دستاوردهایی می‌باشد که بواسطه پیشرفت تکنولوژی در عرصه طراحی لباس و مد و فشن حاصل شده است. از اختراع چنین پارچه هایی زمان زیادی نمی‌گذرد و نخستین بار در سال 2019 وارد بازار شد. همچنین در سال 2022 که در آن حضور داریم از بازار بسیار داغی برخوردار است. پیشبینی ها حاکی بر آن است که این پارچه ها در آینده به سرعت در دنیای طراحی لباس از استقبال فراوانی پیدا می‌کنند و تاثیر چشمگیری بر این عرصه می‌گذارند.

پارچه های هوشمند دارای تکنولوژی می‌باشند که می‌توانند نسبت به محرک هایی نظیر گرما، مواد شیمیایی و الکتریسیته واکنش نشان دهند. البته لازم به ذکر است منظور از پیشرفته و یا هوشمند بودن پارچه‌ای این نیست که باید دارای جریان الکتریسیته باشد. بلکه این پارچه ها می‌توانند با تنظیم گردش هوا، نسبت به تغییرات دمایی واکنش نشان داده و دمای مناسبی را به بدن انتقال کرد. با این توضیح می‌توان از آنها در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده نمود.

آشنایی با پارچه های هوشمند

معرفی پارچه های هوشمند در دنیای مد و فشن باعث شد که طراحان لباس، دنیای گسترده‌تری از طرح های موردنظرشان در ذهنشان به وجود آورند. حضور این پارچه ها باعث شد تا لباس های خلاقانه‌تری بوجود آید. باتوجه به آنکه تکنولوژی و فناوری در تمامی عرصه ها با سرعت بسیار زیاد در حال پیشرفت است، در نتیجه پیوند این دو حوزه نیز توانسته تا حد زیادی شگفت انگیز باشد.

منسوجات هوشمند، منسوجاتی هستند که دارای ابزارهای دیجیتال و الکترونیکی می‌باشند. در داخل آنها اغلب باتری، مدار و سنسور تعبیه شده تا به محیط واکنش نشان دهند. این منسوجات قادر هستند به کمک سیستم wifi یا بلوتوث به دیگر موارد هوشمند متصل شده و داده رد و بدل نمایند. منسوجات و پارچه های هوشمند خود به چند بخش اصلی تقسیم بندی می‌شوند. این منسوجات عبارتند از منسوجاتی که دارای مدار و LED هستند و منسوجاتی که در ساختار آنها دیود، سیم و سلول های خورشیدی قرار دارد.

در نمونه های اولیه پارچه های هوشمند، این پارچه ها تنها امکان تغییر رنگ و گردش هوا را داشتند. اما امروزه منسوجاتی وارد بازار شده که براحتی نسبت به محیط واکنش نشان می‌دهند. آنها می‌توانند به انواع تلفن ها و دستگاه های هوشمند متصل گردند.

هدف از تولید

پیشرفت تکنولوژی باعث بجود آمدن تغییرات اساسی در صنف های مختلف شده است. این موضوع در رابطه با عرصه لباس و پوشاک نیز صدق می‌کند. بطور کلی پارچه های هوشمند با دو هدف کلی به بازار مد و فشن معرفی شدند. این دو هدف عبارتند از:

  • پارچه هایی که صرفا به زیبایی توجه دارند و دارای طرح های فانتزی هستند. برخی از این پارچه ها رنگشان قابل تغییر است. البته در برخی دیگر نیز مشاهده شده که نسبت به گرما و صدا واکنش نشان می‌دهند.
  • برخی دیگر از پارچه ها دارای کاربردهای گوناگونی هستند. برای مثال برخی از از این پارچه ها قابل استفاده هم در مصارف پزشکی و هم در مصارف ورزشی هستند. در واقع هدف اصلی از تولید آنها، نظارت بر عملکرد کلی بدن است. به کمک آنها شما می‌توانید وضعیت دمایی بدن خود را در شرایط مساعدی قرار دهید.

کاربرد و مزایای پارچه های هوشمند

باتوجه به مطالبی که پیشتر به آن اشاره کردیم، پارچه های هوشمند دارای کاربردهای گوناگون و مزیت های بسیار زیادی است. شما می‌توانید از این پارچه ها برای اهداف مختلف مانند پزشکی، فعالیت در دنیای مجازی، پیاده سازی اهداف واقعیت مجازی و مواردی از این قبیل استفاده نمایید. به طور کلی مزایا و قابلیت پارچه های پیشرفته به شرح زیر است:

  • بررسی لحظه‌ای شرایط بدن
  • پایین آوردن سریع موارد خطرناک
  • نشان دادن موقعیت لحظه‌ای افراد
  • بیانگر مدهای خلاقانه
  • و …

لازم به ذکر است که موارد مذکور دارای آینده درخشان و بسیار موفقیت انگیزی دارند. آشنایی با این نوع پارچه ها و بکارگیری آنها در طرح های خود باعث می‌شود نسبت به رقبای خود بسیار جلو بیافتید. از انواع نمونه های پارچه ها و منسوجات پیشرفته می‌توان به کفش های باله پیشرفته، کیف های پیشرفته، کاپشن های مدرن، لباس های غواصی هوشمند و لباس های خواب پیشرفته اشاره کرد.

تولید منسوجات هوشمند

همانطور که اشاره شد، استفاده از پارچه ها و منسجات هوشمند در طرح های خود، میتواند شما را تا حد زیادی از سایر رقبایتان جلو بیاندازد. شاید تصور کنید که این پارچه ها از هزینه های بسیار زیادی برخوردار هستند و نمی‌توان از آنها به طور باید و شاید استفاده کرد. اما در عمل اینگونه نیست و این پارچه ها دارای قیمت های متنوعی هستند. درواقع باتوجه به میزان پیشرفته بودن تکنولوژی بکار گرفته شده در پارچه، قیمت آن میتواند متغییر باشد. البته قطعات ارزان تر پرکاربرد تری نیز وارد بازار شده است. در نتیجه شما می‌توانید با کمترین هزینه ممکن، بهترین نمونه ها را تهیه کنید. طبیعتا هرچقدر اندازه قیمت کمتر باشد، تولید نیز به همان اندازه راحت‌تر خواهد بود.

در بیان کلی می‌توان گفت که پارچه های هوشمند، پارچه هایی با ویژگی های خاص هستند. به طوری که این ویژگی ها را نمی‌توانید در پارچه های معمولی مشاهده نمایید. منسوجات هوشمند باید حتما دارای کانال های ارتباطی باشند تا بتوانند دیتاها و اطلاعات خود را رد و بدل کنند. از همین رو آنها اغلب به سیستم های هوشمند رایانه ای متصل می‌شوند. در نتیجه یکی دیگر از ویژگی های عالی لباس های فوق اشتراک گذاری اطلاعات با سایر دستگاه ها است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.