وجود نویز در عکاسی

وجود نویز در عکاسی

موضوع نویز یکی از مسائل مهم در عکاسی است. خصوصا اگر بخواهیم عکس با کیفیتی و واضحی داشته باشیم، نویز یک عامل مزاحم است. اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که نویز چیست؟ در واقع نویز دانه هایی در عکس می‌باشند که جزئیات را پنهان کرده و باعث افت قابل توجهی از تصویر می‌شود. در برخی موارد یک عکس می‌تواند آنقدر نویز داشته باشد که دیگر نتوان از آن استفاده نمود.

حتی در زمینه موسیقی و ضبط صدا نیز، این عامل وجود دارد. در یک اتاق ساکت و آرام، هنگامی که با استفاده از ضبط صوت شروع به ضبط نمایید، در هنگام گوش دادن آن متوجه وجود پس زمینه «صدای خش خش» خواهید شد. این صدا را ما به طور معمول نمی‌شنویم، اما در ضبط های صوتی (به خصوص با میکروفون با کیفیت پایین) نشان داده می‌شود. در عکاسی نیز حتی اگر درپوش لنز عکس بگیرید، تصویر بدست آمده کاملاً سیاه نخواهد بود.

عوامل ایجاد نویز در عکاسی

به طور کلی همیشه مقداری نویز در عکس وجود خواهد داشت و برای از بین بردن آن نمی‌توانید کاری انجام دهید. این یک ویژگی فیزیکی از نور و عکاسی است. در تصاویر دو نوع نویز وجود دارد که شامل نویز شات و نویز دیجیتال هستند.

با اینکه هر کدام از آنها دارای منابع مختلفی هستند، اما تشخیصشان در عکس نهایی دشوار است. چراکه هر دو به یک نتیجه منجر می‌شوند: پیکسل هایی که به طور تصادفی خیلی روشن، خیلی تیره یا رنگی نیست.

نویز شات

نویز شات که به نویز فوتون نیز شناخته می‌شود، تصادفی بودن ناشی از فوتون هایی است که در صحنه‌ای که از آن عکس می‌گیرید، تصادفی است. اشیاء با توجه به ساختار مولکولی و اتمی خود، طیف خاصی از نور را جذب و طیف خاصی را نیز بازتاب می‌کنند. اما این فرایند به صورت یک الگوی ثابت اتفاق نمی افتد و نتیجه آن دانه دانه است.

برای مثال یک لامپ بسیار کم نور می‌تواند به طور متوسط 1000 فوتون در ثانیه ساطع نماید. اما هر ثانیه فرد کمی متفاوت خواهد بود – 986 فوتون ، 1028 فوتون ، 966 فوتون ، 981 فوتون ، 1039 فوتون و غیره. اگر از این لامپ یک عکس طولانی یک ثانیه بگیرید. در هر بار نتایج متفاوت خواهد بود. این همان چیزی است که عکاسان در تصویر به آن “نویز شات” می گویند.

نویز دیجیتالی

نویز دیجیتال که به نویز الکترونیکی نیز گفته می‌شود، تصادفی بودن ناشی از حسگر دوربین و وسایل الکترونیکی داخلی می‌باشد که نقص را در تصویر ایجاد می‌کند. اینکه دیجیتال الگویی کاملا واضح و قابل مشاهده داشته باشد، بستگی به دوربین دارد. هر دو نوع نویز در عکاسی دیجیتال مهم هستند. نویز شات به طور معمول تأثیر بیشتری بر عکس های شما دارد.

به حداقل رساندن نویز در عکاسی

می‌توانید پس زمینه هر چیزی را در هنگام عکاسی نویز تصور کنید. اما با اینحال می‌خواهید داده های واقعی (بر این پس زمینه چیره شود. بهترین راه برای این کار گرفتن نور بیشتر است. ممکن است در شرایطی وجود داشته باشید که در میدان نور کافی نگیرید و نویز موجود در تصویر بر سیگنال غلبه کند.

در این حالت عکس شما بسیار تاریک خواهد بود. شما نور زیادی از صحنه نگرفتید. اما زمانی که عکس را با استفاده از برنامه های مختلف تنظیم می‌کنید، هم سیگنال و هم نسبت زیادی از نویز را بیشتر به چشم می آورید، در نتیجه عکسی بسیار دانه دار و بی رنگ به نظر می رسد.

برای افزایش کیفیت تصویر می‌توانید با استفاده از سرعت شاتر بیشتر، تنظیم دیافراگم بازتر یا عکاسی از یک صحنه درخشان (درخشان) انجام دهید. از این طریق می‌توانید ظاهر نویز را در تصویر کاهش دهید. کم کردن ISO نمها یکی از فرایندهای کاهش نویز است و نمیتوان به آن بسنده نمود.

اگر تنها ISO تصویر را بدون اعمال تغییر در تنظیمات دیگر برای گرفتن نور بیشتر کاهش دهید، به سادگی عکس تاریک تری دریافت خواهید کرد. درواقع عکسی که برای پردازش پس از پردازش به آن نیاز دارید و تمام نویز را که سعی داشتید پنهان کنید نشان می‌دهد.

تاثیر ایزو بر میزان نویز دیجیتال

ایزو ISO تنها تنظیمات دوربین به غیر از دیافراگم و سرعت شاتر میباشد که عکس را روشن می‌کند. عموما افزایش ایزو برای گرفتن عکس روشن باعث افزایش نویز در عکاسی می‌شود. اگر بخواهیم با اصول اولیه شروع کنیم؛ ISO هیچ تاثیری در نویز شات ندارد.

درواقع نویز شات کاملاً مربوط به تصادفی بودن نوری است که از خود صحنه ساطع شده و منعکس می‌گردد. چنین چیزی احتمالاً به تنظیمات دوربین بستگی ندارد. در نتیجه میتوان گفت ISO تنها بر روی نویز دیجیتال اثر می‌گذارد که به آن نویز الکترونیکی نیز گفته می‌شود. نوع تأثیر آن در ابتدا ممکن است باعث تعجب شود. اما بعد از اندکی تأمل در تنظیمات عادی دوربین های معمولی، افزایش ISO باعث کاهش میزان نویز الکترونیکی می‌شود. این دقیقاً عکس چیزی است که احتمالاً به شما گفته شده است.

افزایش ISO

استفاده از ISO به منظور گرفتن تصاویر بهتر کار دشواری نیست. تنها در صورت امکان (با سرعت شاتر بیشتر، دیافراگم بزرگتر یا یک صحنه درخشان) داده های واقعی را که ثبت می‌کنید افزایش دهید. در صورتی که برای این سه متغیر به حد معقول رسیده باشید‌، گزینه های باقیمانده شما عالی نخواهند بود.

بوسیله بالا بردن ایزو، نویز دیجیتال در عکاسی را کاهش دهید. یا اینکه عکس را از طریق نرم افزار پس از پردازش روشن نمایید در هر صورت، همیشه بهتر است که در وهله اول نور بیشتری بگیرید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.