هر آنچه که درباره فوندیشن باید بدانید

هر آنچه که درباره فوندیشن باید بدانید

فوندیشن که به آن نیز فاندیشن گفته می‌شود، از مهم ترین و اصلی‌ترین لوازم آرایشی برای گریم و میکاپ است که به منظور زیرسازی آرایش استفاده می‌شود. این محصول تاثیر زیادی در پوشاندن لکه ها، جوش، آکنه، خال و سایر مشکلات پوستی دارد و در آخر پوستی صاف و بی نقص را به نمایش می‌گذارند. درواقع فوندیشن ها نوعی کرم پودر هستند که در انواع و رنگ های متنوع برای تناژ و جنس پوست های خاصی تهیه و تولید می‌شوند.

سطح پوشش دهی فاندیشن‌ها متفاوت است در نتیجه نحوه استفاده و انتخاب نوع درست آنها در کیفیت آرایش شما بسیار تاثیرگذار است. در ادامه به معرفی انواع این لوازم آرایش و نحوه صحیح استفاده از آن می‌پردازیم:

انواع فوندیشن

به طور کلی فوندیشن ها به سه دسته مایع، پودر و فوم دسته بندی می‌شوند. درواقع:

 • فوندیشن مایع: سبکترین نوع فاندیشن محسوب می‌شوند. این محصول به خوبی جذب پوست شده و برای انواع پوست و تمام قسمت های صورت مانند دور چشم، قسمت های نازک صورت و …. مناسب هستند. باتوجه به آنکه ساختار آن بر پایه آب است، به خوبی روی پوست پخش شده و ظاهر بسیار طبیعی را ایجاد می‌نماید.
 • فوندیشن پودری: مانند پنکیک می‌باشند. این نوع فاندیشن ها خشک بوده و برای پوست های چرب بهترین گزینه هستند. توجه نمایید که پیش از استفاده از آنها، پوست باید مرطوب باشد تا پودر روی صورت شما کلوخه نشود.
 • فوندیشن چرب یا فومی: چربی بالایی دارند در نتیجه برای پوست های چرب گزینه مناسبی نیستند. از این فاندیشن ها عموما برای ترکیب رنگ و سایه ها در گریم صورت استفاده می‌شود. دقت فرمایید که از این نوع فوم برای قسمت هایی از صورت که چین و چروک زیادی دارند، مانند اطراف چشم، استفاده نکنید.

نحوه استفاده از فوندیشن

برای استفاده از فوندیشن، باید مراحل زیر را به ترتیب و با دقت کافی انجام دهید تا نتیجه گریم و آرایش شما زیبا و طبیعی شود. مراحل استفاده از این نوع فوم شامل:

 1. انتخاب فوندیشن مناسب پوست: ابتدا باید فاندیشن متناسب با رنگ و نوع پوست خود را انتخاب کنید. رنگ و تناژ آنها باید با رنگ پوست هماهنگ و نزدیک باشد. همچنین، نوع آن نیز باید متناسب با جنس پوستتان باشد.
 2. آماده کردن پوست: پیش از شروع به میکاپ و گریم، باید پوست صورت خود را به خوبی بشویید. پس از شستن و خشک کردن پوست صورت باید از مرطوب کننده به منظور تامین رطوبت مورد نیاز پوست استفاده نمایید. همچنین پرایمر نیز گزینه مناسبی به عنوان جایگزین مرطوب کننده است.
 3. استفاده از پرایمر: پرایمر به منظور آماده سازی پوست بسیار مهم است. این محصول با بستن منافذ پوست، پوست را برای آرایش آماده می‌کنند. علاوه بر آن، پرایمرها می‌توانند پوست را مرطوب کرده و باعث افزایش مدت زمان ماندگاری میکاپ شما شوند.
 4. زدن فوندیشن به پوست: پس از آنکه پرایمر کاملا جذب و پوست خشک شد، مقداری از فاندیشن را روی سطح پوست خود قرار دهید. سپس با استفاده از اسفنج مرطوب آن را روی پوست خود پخش نمایید.
 5. استفاده از پودر فیکس: پس از آنکه فاندیشن به طور یکنواخت در تمام قسمت های پوست پخش شد، می‌توانید از پودر فیکس برای تثبیت آن استفاده نمایید. همچنین به منظور ایجاد جلوه طبیعی‌تر و عدم تفاوت رنگ میان صورت و گردن، می‌توانید پد را روی پوست گردن نیز بکشید. استفاده زیاد از فاندیشن برای پوست گردن ممکن است جلوه غیر طبیعی ایجاد کند.
هر آنچه که درباره فوندیشن باید بدانید
هر آنچه که درباره فوندیشن باید بدانید

اشتباهات رایج در استفاده از فاندیشن

همانطور که اشاره شد، فوندیشن ها از جمله مهمترین محصولات آرایشی محسوب می‌شوند. استفاده از این محصول کار دشواری نیست تنها باید در انتخاب نوع و رنگ آن دقت فرمایید. از جمله اشتباهات رایج در استفاده از فاندیشن به شرح زیر می‌باشند:

 • رنگ نامناسب: از جمله اشتباهات رایج در اینتخاب این نوع فوم ها، عدم تناسب رنگ آن با رنگ پوست می‌باشد. درواقع رنگ آنها باید به رنگ پوست صورت بسیار نزدیک باشد. عدم تناسب آن باعث مصنوعی شدن جلوه صورت و پیرتر نشان دادن پوست می‌شود.
 • عدم تناسب با نوع پوست: نوع فوندیشن باید متناسب با نوع پوست مورد استفاده موردنظر باشد. برای پوست های چرب، فاندیشن های پودری بهتر است. اما برای پوست های معمولی و خشکی، فاندیشن های مایع گزینه مناسب تری می‌باشند.
 • عدم استفاده از پد آرایشی: برای پخش نمودن فوندیشن حتما باید از یک پد مرطوب آرایشی استفاده نمایید. در نتیجه محصول به خوبی جذب پوست شده و به صورت یکنواخت روی پوست پخش شود.
 • اولویت قرار دادن استفاده از کانسیلر: بسیاری از افراد ترتیب درست استفاده از فوندیشن و کانسیلر را نمی‌دانند و در نتیجه دچار اشتباه می‌شوند. درواقع پس از استفاده از پرایمر و یا مرطوب کننده، ابتدا فاندیشن سپس نوبت کانسیلر است. استفاده از کانسیلر پیش از فاندیشن موجب غیرطبیعی شدن آرایش می‌گردد.
 • عدم زیرسازی: زیرسازی مناسب باعث ماندگاری بالای فاندیشن و نشستن به خوبی آن بر روی پوست می‌شود. عدم زیر سازی مناسب می‌تواند منجر به ماسیدگی یا پوسته پوسته شدن فوندیشن بر روی پوست گردد.
 • استفاده بیش از حد: مانند هر محصول آرایشی دیگر، از فوندیشن نیز باید به اندازه مناسب کرد. در غیر این صورت پوست چرب شده و آرایش بر روی آن ماسیده، تکه تکه می‌شود. در آخر نیز ظاهر بسیار نامناسبی به آرایش شما می‌دهد.
این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.