نکات مهم در عکاسی حرفه ای

نکات مهم در عکاسی حرفه ای

عکاسی حرفه ای و تخصصی، مرحله‌ای از عکسبرداری است که هدف بسیاری از عکاسان دنیا است. زمانی که عکسی با کیفیت و حرفه‌ای گرفته شود، به راحتی میتوان آنرا با قیمت بالایی به فروش رساند و از این طریق نیز کسب درآمدی نمود. اما در این بین عکس های بی ارزشی نیز وجود دارد که به آسانی فروخته می‌شوند. سوالی که مطرح است این میباشد که کدام یک از عکس ها حرفه‌ای بوده و مناسب جهان تجارت است.

پاسخ به این سوال چندان آسان نبوده و جنبه های مختلفی در تعیین جواب آن دخیل است. با اینحال در ادامه به نکات و مواردی می‌پردازیم که میتواند شما را در بوجود آوردن یک عکس خلاقانه و کاملاً حرفه‌ای یاری کند.

1. کیفیت عکاسی حرفه ای

چیزی که در عکاسی حرفه ای مشخص است این می‌باشد که تصاویر گرفته شده در این سطح از ارزش هنری و تجاری بالایی برخوردار هستند. البته که رابطه میان تجارت و کیفیت خیلی پیچیده است. نمی‌توان گفت هر عکسی که توسط مردم مورد توجه و تحسین قرار می‌گیرد، قابلیت فروخته شدن نیز دارد. این موضوع حتی بلعکسش نیز رخ داده است.

بدان معنا که عکس های بی‌ارزش زیادی نیز وجود دارند که هر روز توسط افراد نا آگاه، ناشران مجلات و سازمان های تبلیغاتی خریداری می‌شوند. با اینحال شما برای کسب درآمد از طریق عکاسی نیاز ایجاد عکس های خوب و با کیفیت هستید. چراکه فروختن عکس های بی‌کیفیت به مردم درواقع نوعی سوء استفاده و کلاهبرداری محسوب می‌شود. همچنین زندگی‌تان به تیره روزی خواهد کشیده شد.

فراتر از یک نقطه خاص، رشد مهارت های عکاسی به شما کمک زیادی در تبدیل عکسبرداری به منبع درآمد می‌کند. بیش از حد آن نقطه، برای ادامه دادن به سمت هدف کسب درآمد از مهارت های عکاسی، شما باید بشدت بر بهبود مهارت های تجاری و شخصی خود سرمایه گذاری نمایید.

2. سبک کار ملموس در عکس حرفه‌ای

واکنش های مشتریان به عکس هایی که برای آنها تهیه شده میتواند کاملاً متفاوت باشد. ممکن است من عکسی که شما گرفتید را دوست داشته باشم ،اما شخص دیگری آن را دوست نداشته باشد. حتی افرادی هستند که هر دو حس را دارند. از لحاظ فنی و حرفه‌ای عکسی که به صورت حرفه ای عکاسی شده باشد دارای یکسری ویژگی هایی است که براحتی توسط افراد با تجربه بعنوان اثر یک شخص متخصص دیگر تشخیص داده میشود. این ویژگی ها شامل:

  1. عکسی که به خوبی نورپردازی شده
  2. ترکیب بندی خوبی دارد
  3. نور آرایی آن مناسب است
  4. عناصر تولیدی آن بخوبی اجرا شده‌اند

عکس حرفه ای به مثابه هنر

عکاسی هم یک حرفه و هم یک هنر است. هنر برگرفته از یک تفسیر ذهنی می‌باشد. عقاید و تفکرات افراد با یکدیگر بسیار متفاوت است که باعث شده ارزش گزاری های آنها نیز با یکدیگر مختلف باشد. بیشتر هنرمندان با افرادی که کار آنها را دوست ندارند، خوب هستند؛ آنها میدانند که هنری که همگان را جذب میکند، هنر میانه است.

هنرمندان بزرگ کارهایی را خلق می‌کنند که برای عده‌ای جذاب و قابل توجه است. آنها به سختی از انتقادات ایشان میگذرند. در حرفه عکاسی اگر شما بر روی بوجود آوردن عکس های با کیفیت تمرکز کنید، ممکن است در دریایی از نظرات مردم گم شوید. اما اگر بر بهبود یک سبک تمرکز کرده و سپس در راستای آن تجربه کسب نمایید، شما پایه های قابل اطمینان‌تری برای ایستادن در اختیار خواهید داشت و در عکاسی حرفه ای تر خواهد شد. تا زمانیکه حالت هایی که دوست دارید را پیدا نکردید، امتحان و تجربه کنید.

به بیان دیگر یک هدف اصلی و مشخص انتخاب کرده تا در آن خبره شوید. تنها به کپی برداری از آن قانع نباشید؛ هدفتان این باشد که آنرا بهبود ببخشید، چیزی به آن بیفزایید یا چیزی را از آن حذف کنید. درواقع انقدر در آن سبک پیشرفت کنید که به نوعی مال خودتان باشد. سپس تا پیش از رشد یافتن به استانداردهای سطح بالا، با نشانه های کیفی ملموس‌تری که ذکر کردیم، به عکاسی ادامه دهید.

3. خلاقیت و انسجام

وجود انسجام در تصاویر بسیار مهم است. یک فرد تازه کار می‌تواند از یک موضوع یا سبکی عکاسی کند و اتفاقاً عکس های حرفه ایی و خوبی نیز بگیرد. اما یک عکاس حرفه‌ای پیش از عکس گرفتن، ایده های بسیار خوبی از عکس هایی که میخواهد خلق کند، دارد. همانطور که روز می‌گذرد، عکاس حرفه‌ای تصاویر بیشتر و بیشتری را در ذهن خود بوجود می‌آورد.

علاوه بر آن هنگامی که کار می‌کند، به سادگی بینش ذهنی خود را به عکس های قابل لمس ترجمه می‌کند. توانایی دیدن یک تصویر در ذهن بر اساس بینش خلاقانه در مورد موضوع خاصی و پس از آن اجرای دقیق و منظم این تصاویر، چیزی است که یک فرد حرفه‌ای را از تازه کار جدا می‌سازد.

اگر شما مانند بیشتر عکاسان دنیا تنها برای سرگرمی کار می‌کنید، احتمالا دوربین خود را هنگامی که به موقعیت، مکان و یا لوکیشن خاصی می‌روید، با خود می‌برید و امیدوار هستید که چند عکس حرفه‌ای نیز بگیرید!!! اما بجای آنکه مانند تازه کاران و مبتدیان رفتار کنید، این روش را امتحان نمایید. قبل از اینکه با دوربینتان به جایی بروید، به خودتان یک خلاصه ی کار بدهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *