نکات عکاسی با فلاش

نکات عکاسی با فلاش

عکاسی با فلاش یکی از ترفندهای بسیار پرکاربرد در دنیای عکس برداری است. با اینحال استفاد نادرست و غیر صحیح از آن می‌تواند تصویر ثبت شده توسط شما را غیر زیبا و نامنسجم جلوه دهد. هدف از استفاده از فلاش دوربین این است که بتوانیم نورپردازی بهتری را داشته باشیم. همانطور که میدانید تنظیم نور و داشتن نورپردازی مناسب اصلی ترین موضوع در حرفه عکاسی است. این ویژگی چنان تاثیر چشمگیری بر نتیجه کار می‌گذارد که به هیچ عنوان نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود.

اما برخلاف تصورات، هدف از استفاده فلاش دوربین تنها روشن کردن یک صحنه یا موضوع نزدیک نیست. درواقع نور فلاش می‌تواند نور محیط را تنظیم، بر عناصر تصویر تأکید و جلوه های ویژه‌ای در عکس شما ایجاد نماید. عکاسی با فلاش را برای عکاسان سرگرم کننده و جذاب خواهد بود.

فلاش در عکاسی

اما فلاش چیست؟ فلاش درواقع یک نوع وسیله‌ای کوچک است که از آن برای نورپردازی صحنه‌های ها کم نور در عکاسی استفاده می‌شود. فرایند عملکرد آن بدین صورت است که در کسری از ثانیه از خود نور ساطع می‌کند. همچنین معمولاً از طریق باتری یا شارژ تغذیه می‌شوند اما برخی از آنها را می‌توان از به برق وصل نمود.

چند روش متفاوت در دنیای عکاسی برای استفاده از فلش وجود دارد. برای بکارگیری برخی از آنها باید از فلش داخلی دوربین استفاده نمایید اما برای بعضی دیگر به منظور آزادی بیشتر و کنترل خلاقانه، باید از فلاش نصب شده روی دوربین استفاده کنید. این روش ها به شرح زیر می‌باشند:

  • نور دیفیوز فلاش
  • نور محیط
  • فیلتر فلاش رنگی
  • فناوری TTL
  • همگام سازی با سرعت بالا
  • استفاده از بیش از یک فلاش

عکاسی با نور دیفیوز فلاش

برای ایجاد یک نور جذاب از دیفیوز استفاده کنید. دیفیوزر اندازه ناحیه فلاش دوربین را بزرگتر می‌کند تا نوری ملایم تر و یکنواخت تری ایجاد شود. پخش کننده های نور مختلفی وجود دارد. از جمله می‌توان به پخش کننده های فلاش پاپ آپ و پخش کننده هایی با ظاهر توپی برای نورافکن های حرفه‌ای اشاره کرد. از هر دو برای گسترش پوشش فلاش عکاسی حتی هنگام هدایت آن به سمت سوژه بهینه شده‌اند.

البته اکثرا برای جلوه های نورپردازی استودیویی بدون حجم عمده از جعبه های نرم افزاری مینی استفاده می‌شود. به راحتی می‌توان گفت دیفیوز فلاش یکی از ساده‌ترین و در عین حال قدرتمندترین اصلاح‌کننده‌های نور در عکاسی است. این وسیله به فلاش اکسترنال شما متصل شده و نور را به خوبی پخش می‌کند. در نتیجه باعث می‌شود نور نرم تر و محو تر بنظر برسد. از دیفیوزر برای فلاش داخلی دوربین نیز می‌توان بکار گرفت.

نور محیط

همراهی نور فلاش با نور محیط، یک جلوه رویایی و شگفت انگیز به تصویر شما می‌بخشد. این تکنیک باعث می‌شود که نور محیط و پس زمینه در تصویر نمایان شود. در نتیجه زمینه را به سوژه شما اضافه کرده و به عکس شما احساس می‌دهد.

در صورت استفاده مناسب از این تکنیک می‌توانید تفاوت توقف نور در پس زمینه و پیش زمینه را جبران کنید و سوژه خود را به درستی در معرض دید قرار دهید.

استفاده از فیلترهای رنگی

فیلتر رنگی فلاش یکی از جالبترین ترفندها برای افزودن نور و رنگ به عکس شماست. این فیلترها را می‌توان به فلاش شما متصل کرد تا رنگ نوری را به نوری که از آن ساطع می‌شود، اضافه کند. علاوه بر خلق جلوه های جذاب، از آن برای تطبیق رنگ فلاش با نور محیط نیز استفاده می‌شود.

چراغ های موجود در اتاق عکاسی معمولا نسبت به فلاش ها، دمای رنگی متفاوتی دارند. اگر به این موضوع توجه نشود آن را رفع ننمایید باعث می‌شود تصویر شما غیرطبیعی به نظر برسد و تشخیص استفاده از فلاش برای بینندگان آسان شود. در نتیجه مطابقت فلاش با دمای نور از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای رفع این منظور ابتدا باید رنگ سفید دوربین را بر روی خودکار یا تنگستن (برای نور اتاق تنگستن) تنظیم نمایید. و در آخر فیلتر کهربا یا فیلتر رنگ دما نارنجی (CTO) بر روی لنزهای فلاش بیافزایید تا رنگ پیش زمینه شما اصلاح شود.

فناوری TTL

TTL یا Through-The-Lens به فلاش کمک می‌کند تا عکسبرداری در شرایط تغییر نور محیط بسیار راحت‌تر صورت گیرد. هنگامی که TTL فعال می‌شود، فلاش بسیار سریع با دوربین ارتباط برقرار می‌کند. سپس وضعیت روشنایی فعلی و فاصله بین فلاش و سوژه را بررسی کرده تا قدرت فلاش مورد نیاز برای روشن کردن صحنه تعیین گردد. تا آنجا که امکان دارد جبران کننده فلاش را پایین آورده تا قدرت فلاش کم شود و نتایج کمی طبیعی تر ایجاد گردد.

بیش از یک فلاش

برای ایجاد یک نورپردازی سه بعدی، می‌توانید بیش از یک فلاش استفاده کنید. منظور از عکاسی با چند فلاش این است که برای ایجاد سایه، هایلایت و حتی گاهی چراغ های حاشیه‌ای روی سوژه خود از چندین چراغ استفاده کنید. البته این امر نیازمند دانش و تجربه زیادی در زمینه کارکرد و همگام سازی چندین فلاش بی‌سیم با دوربین مستقیم به فرستنده بی‌سیم است.

برای ایجاد تنظیمات سنتی نورپردازی سه نقطه‌ای با کیفیت استودیو به موارد زیر نیاز دارید:

  • نور کلیدی رو به سوژه و نزدیک به دو طرف دوربین
  • چراغ پر رو به سوژه و نزدیک به طرف دیگر دوربین
  • نور پس زمینه در پشت سوژه
  • جدا کردن سوژه از پس زمینه

همچنین می‌توانید برای تنظیمات دو نقطه‌ای از نور پرکننده یا نور پس زمینه استفاده نمایید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.