نکات تاسیس استودیو عکس خانگی

نکات تاسیس استودیو عکس خانگی

تاسیس استودیو عکس خانگی یکی از بهترین به بصرفه‌ترین راهکارها برای افرادی است که قصد تاسیس آتلیه عکاسی را دارند. اینکار مزایای بسیار زیادی هم برای عکاسان آماتور و هم برای عکاسان حرفه‌ای در پی دارد. چراکه دیگر مجبور نیستند مکان و یا ساختمانی را برای تاسیس آتلیه، رهن، اجاره و یا خریداری کنند. تنها با در اختیار داشتن تجهیزات لازم عکسبرداری و داشتن فضای مناسب در خانه، میتوان به راحتی در خانه خود کسب درآمد کرد.

فضایی که برای عکاسی در خانه باید مد نظر داشته باشید نباید خیلی شلوغ باشد. استودیوی شلوغ و متراکم کار را برای شما سخت می کند. هرچه فضای بیشتری در استودیو عکس خانگی خود داشته باشید مطمئنا آزادی عمل بیشتری خواهید داشت. البته اینکه استودیوی شما تا چه اندازه بزرگ باشد، کاملا به شاخۀ عکاسی که در آن فعالیت می‌کنید بستگی دارد. برای مثال در عکاسی مدلینگ و پرتره در اختیار داشتن یک فضای پانزده متری کافی است.

مزایای داشتن استودیو عکس خانگی

همانطور که ابتدای متن اشاره کردیم، عدم نیاز به پرداخت رهن، اجاره و یا خرید مکان دیگر، مهمترین مزیت برای عکاس در تاسیس استودیو عکس خانگی می‌باشد. خصوصا در شرایط اقتصادی کنونی، که اجاره کردن یک مکان جدید نیاز به هزینۀ زیادی می‌خواهد. شما میتوانید سرمایه‌ایی که برای تاسیس آتیله عکاسی در نظر گرفته‌اید را صرف خرید و بزورسسانی تجهیزات عکاسی‌تان نمایید.

همچنین دیگر شما مجبور نیستید هزینه‌ای را صرف رفت و آمد به منزل و محیط کارتان نمایید. آتلیه عکس خانگی به معنای نزدیکی به محیط خانه و صرفه جویی در هزینه ها و زمان است. افرادی که تازه وارد حرفه عکاسی شده‌اند و می‌خواهند آنرا به صورت حرفه‌ای یا آماتور آغاز کنند، یک آتلیه عکاسی خانگی کم هزینه‌تر و فرصت بهتری برای کسب تجربه در زمینه های مختلف عکاسی است.

تجهیزات لازم برای آتلیه عکس خانگی

در حرفه عکاسی تجهیزات بسیار متنوع و زیادی وجود دارد که هرکدام می‌توانند تاثیرات جزئی تا چشمگیری را بر روی تصویر نهایی بگذارند. برخی از این تجهیزات در یکسری شاخه های عکاسی کاربرد فراوانی دارند اما در یکسری دیگر، خیر. به طور کلی تجهیزات در عکاسی یکسری به دو دستۀ عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند. دوربین، لنز، سه پایه و فلاش ابزارهای مشترک در تمام ژانرهای مختلف عکاسی می‌باشند.

باتوجه به ژانری که در آن فعالیت می‌کنید و همچنین سرمایه‌ای که مد نظر دارید، باید اقدام به خرید و تهیه تجهیزات لازم نمایید. پرده عکاسی یا فون، ابزارهای بازتاب نور و دکور از تجهیزات اختصاصی ژانرهای پرتره و مدلینگ هستند. اگر می‌خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، با بکار گیری خلاقیت میتوانید برخی از این وسایل را خودتان بسازید. به عنوان مثال با استفاده از یک جعبه مقوایی و چند برگ کاغذ سفید، یک لایت باکس برای عکاسی از محصولات آماده کنید.

از مهمترین تجهیزات برای تاسیس آتلیه عکس خانگی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

منبع نور برای استودیو عکس خانگی

مهمترین عامل در عکاسی که بیشترین تاثیر را در کیفیت تصویر می‌گذارد، نورپردازی است. برای نورپردازی از فلاش های استودیویی که با برندها و قیمت های مختلف وجود دارد می‌توانید در استودیو عکس خانگی خود استفاده کنید. از جمله مطرح‌ترین برندهای فلاش ها که البته قیمت بسیار بالایی دارند میتوان به پروفتو و هنسل اشاره کرد.

البته برخی برندهای فلاش چینی کیفیت و قیمت مناسبی نیز دارند که میتوانید آنها خریداری کنید. برای عکاسی پرتره و محصولات از پنل های LED که قیمت پایینی نیز دارند می‌توانید استفاده کنید.

سه پایه نور و پانتوگراف

سه پایه نور ابزاریست که به منظور ثابت کردن منابع نوری بکار گرفته می‌شود. این ابزار لازمه ستاپ نورها در عکاسی صنعتی، تبلیغاتی، مدلینگ و پرتره است. البته این تجهیزات در استودیو عکس خانگی، دست و پاگیر هستند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. به همین منظور بهتر است نورهای خود را با استفاده از وسیله ای بنام پانتوگراف از سقف آویزان نگه دارید. پانتوگراف به شما کمک می‌کند فلاش ها و سیم های مربوط به آن فضای روی زمین را اشغال نکنند و امکان جابجایی نورها را داشته باشید.

میز عکاسی

میز نور وسیله‌ای است که در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی استفاده می‌شود. برای عکاسی محصولات بهتر است یک میز محکم با ارتفاع حداقل 1 متر از سطح زمین در اختیار داشته باشید. برای بهره وری بهتر فضا از میزهای پرتابل و تاشونده عکاسی هم می‌توانید استفاده نمایید.

اصلاح کننده ها و بازتاب دهنده های نور

رفلکتورها و دیفیوزرها ابزارهای جانبی و پرکاربرد در نورپردازی سوژه محسوب می‌شوند. این تجهیزات بعنوان ملزوماتی برای عکاسی پرتره، مدلینگ، صنعتی و تبلیغاتی شناخته می‌شوند. بازتاب دهنده ها در اشکال و سایزهای مختلفی وجود دارند که متناسب با نیاز شاخه عکاسی که در آن فعالیت میکنید میتوانید برای استودیو عکس خانگی خو تهیه نمایید.

پرده عکاسی یا فون برای آتلیه عکس خانگی

پرده‌های مختلفی که اصطلاحاً به آنها فون گفته می‌شود در عکاسی بوجود دارد. بهتر است سراغ پس زمینه هایی که قابلیت جمع و حمل شدن دارند بروید. اگر کمی خلاقیت بکار بگیرید، حتی خودتان می‌توانید پس زمینه های مناسبی را آماده کنید.

دوربین و لنز مناسب برای عکاسی در منزل

لنز و دوربین اصلی ترین تجهیزات عکاسی استودیو خانگی محسوب می‌شوند. این وسایل هرچه مجهزتر باشند، کیفیت کار نیز بیشتر خواهد شد. انواع مختلفی دوربین و لنز عکاسی در بازار وجود دارد که باید باتوجه به شاخه عکاسی خود، مناسب‌ترین آنها را انتخاب نمایید. اگر در مرحله کسب و تجربه هستید به دوربین و لنز گرانقیمت نیاز ندارید. در انتخاب دوربین و لنز به موارد زیر دقت نمایید:

  • سعی کنید جدیدترین دوربین مناسب با بودجه خود را تهیه کنید.
  • انتخاب یک دوربین با سنسورهای بزرگتر مطمئنا عملکرد بهتری نسبت به دوربینی با سنسورهای کوچکتر خواهد داشت.
  • به امکانات دوربین ها هنگام خرید توجه کنید. اگر فیلمبرداری هم می‌کنید این فاکتور را در انتخاب دوربین مدنظر داشته باشید.
  • برای انتخاب لنز سراغ لنزهای ارزان قیمت نروید. لنز تاثیرگذارترین فاکتور در کیفیت عکس ها است.
  • برای خرید لنز به کیفیت اپتیکی لنز، فاصله کانونی و میزان دیافراگم آن دقت کنید و آن را متناسب با شاخه عکاسی خود تهیه کنید.
این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.