مراسم مت گالا 2022

مت گالا 2022 در تاریخ 12 اردیبهشت سال جاری با حواشی بسیار خودش برگزار شد. موضوع مراسم امسال به نحوی ادامۀ مراسم مت گالا 2021 بود که در شهریور ماه برگزار شده بود. Met Gala 2021 با تم «مد به سبک فرهنگ آمریکایی» برگزار شد و موضوع مراسم امسال نیز درباره زرق و برق gilded glamour و یا america: an anthology of fashion بود. gilded glamour به دوره‌ای از آمریکا در سال های 1870 تا 1900 گفته میشود. در این سالها، اقتصاد امریکا رشد خوبی داشته و مردم ثروتمند شدند. به همین دلیل صنعت مد و و بویژه لباس های پر زرق و برق و بزرگ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، در این دوره، آیتم هایی نظیر استفاده از پارچه‌ سازی های زیاد، زرق و برق، رنگ طلایی، کرست و دامن در اقایون بسیار پرکاربرد بوده است.

مراسم امسال مانند سال های دیگر در موزهٔ هنر متروپولیتن نیویورک برگزار شد. میزبانان اصلی امسال رجینا کینگ، بلیک لایولی، رایان رینولدز و لین مانوئل میراندا و میزبان های افتخاری نیز تام فورد، آنا وینتور و آدام موسری بودند. آنا وینتور، سردبیر مجله مد چندملیتی Vogue، از سال 1995 مسئولیت برگزاری این جشن را برعهده دارد و خود شخصا لیست مهمانان این مراسم را تهیه می‌کند.

سلبریتی ها و افراد مشهور بسیاری در این مراسم حضور یافته‌اند که هرکدام به نحوی در سعی در نمایش تم امسال را داشتند. با اینحال از نظر کاربران و منتقدان برخی از این لباس ها شاهکار و برخی دیگر نامناسب معرفی شد. در ادامه به معرفی پربحث‌ترین استایل های مت گالا 2022 می‌پردازیم.

مجسمه آزادی مت گالا 2022، بلیک لایولی

زمانی که اسم مراسم مت گالا آورده می‌شود، یکی از افرادی که استایل های خارق العاده‌اش سریعا در ذهن ها می‌گذرد، بلیک لایولی است. بدون تردید بلیک یکی از ستاره های اصلی مراسم Met Gala است. لباس امسال او نیز یکی از شاهکارترین و بهترین لباس های مراسم امسال محسوب می‌شود. لباس امسال او از برند ورساچه Versace بود؛ چیزی که آنرا خاص کرده بود، توجه به جزئیات و تغییر استایلش بود.

مراسم مت گالا 2022

درواقع استایل بلیک برداشتی از مجسمه آزادی آمریکا بود و از آن الهام گرفته شده بود. این مجسمه در سال 1886 توسط فرانسه به آمریکا هدیه داده شد. در ابتدا بدنه مجسمه تماما از مس ساخته شد که با گذر زمان و اکسید شدن مس، رنگ آن از مسی به رنگ فیروزه‌ای تغییر کرد. Atelier Versace، طراح لباس معروف نیز باتوجه به همین موضوع، بواسطه یک ترفند خلاقانه، لباس را بگونه‌ای طراحی کرد که نشان دهنده هر دو رنگ و تغییرات آن باشد.

در ابتدا لباس و دستکش های Blake Lively به رنگ رزگلد یا مسی بود. وی پس از بالا رفتن از پله های موزه متروپولیتن نیویورک، با پوشیدن دستکش های آبی و باز کردن قسمت هایی از لباس، استایلش را به رنگ آبی تغییر داد و دنباله مسی را نیز به کمک چند نفر برداشت. همچنین طرح روی دنباله مربوط به نقاشی های سقف ایستگاه مرکزی قطار نیویورک و پولک دوزی پیراهن اصلی نیز به شکل ساختمان Empire state است.

جزئیات استایل مت گالا 2022 خانوم بازیگر تنها به لباس او ختم نمی‌شود. تاجی که لایولی بر سر خود گذاشته بود همانند تاج مجسمه آزادی دارای 7 تیغه بود و بجای 25 پنجرۀ تاج مجسمه، از 25 سنگ استفاده کرده بود. جزئیات لباس بلیک لایولی در مت گالا باعث تشویق بیشتر هوش هنری ورساچه شد.

مراسم مت گالا 2022
مراسم مت گالا 2022

تولدت مبارک، کیم کارداشیان

کیم کارداشیان، ملکه حاشیه ها اینبار برای مراسم مت گالا 2022 به سراق لباس های مرلین مونرو فقید ،رفته بود. حدود 60 سال پیش، مرلین مونرو‌در سال 1962 این لباس را برای تولد جان اف کندی، رئیس جمهور وقت امریکا، پوشیده بود. اما چیزی که باعث معروف و مشهور شدن این لباس شد این بود که او در این جشن اهنگ «تولدت مبارک» را با لحن خاص و عشوه‌ی زیاد می‌خواند. به همین منظور این لباس، «تولدت مبارک» نام گرفت.

در همان زمان نیز لباس مرلین مونرو توسط یک موزه به قیمت 4.8 میلیون دلار خریداری شد. همچنین این لباس، یک لباس معمولی نیست و نوعی اثر ملی محسوب می‌شود و تنها با پرداخت پول میتوان آنرا به مدت چند ساعت قرض گرفت. باتوجه به حساسیت و اهمیت بالای لباس و اینکه نباید هیچگونه تغییری بر آن ایجاد نمود. کیم برای آنکه بتواند لباس را تن کند در مدت 3 هفته، 7 کیلو وزن کرده بود. البته این کار او به شدت مورد نقد قرار گرفته بود چرا که کم کردن این مقدار وزن در‌ چنین مدت کوتاهی بسیار مضر و مخرب است.

مراسم مت گالا 2022
مراسم مت گالا 2022

با اینکه این عضو از خانواده کارداشیان با گرفتن رژیم سخت، 7 کیلو وزن کرده بود اما همچنان لباس، سایز او نشد و زیپ آن بالا نرفت. در آخر او مجبور شد از یک کت خز سفید برای پوشاندن قسمت زیپ بسته نشده کمک گیرد. باب مکی، طراح لباس مرلین مونر، نسبت به پوشیدن لباس این هنرمند فقید توسط کیم واکنش نشان داد و گفت:

به نظرم این یک اشتباه بزرگ بود. مرلین یک الهه بود، یک الهه دیوانه اما فوق العاده، او واقعا افسانه‌ای بود و هیچکس دیگری مانند او نخواهد بود و این لباس برای او طراحی و دوخته شده بود. هیچکس دیگری نباید در آن لباس دیده شود.

پرتره مادام پویرسون، بیلی آیلیش

از جمله استایل های بسیار مرتبط با تم مراسم، استایل بیلی آیلیش، خواننده 20 ساله، بود. بیلی که امسال دومین سال حضورش در مت گالا را تجربه میکرد با لباسی از برند گوچی حاضر شد. این لباس الهام گرفته از پرتره مادام پویرسون 1885 بود. پوست صاف و روشن او باعث شده بود که دقیقا شبیه یک نقاشی هنری باشد و حتی او را تشبیه به یک نقاشی از جان سینگر سارجنت کرده بودند. همچنین اکسسوری های بیلی شامل چوکر، گوشواره و کفشش از مواد گیاهی ساخته شده بودند تا کمترین آسیب رو به محیط زیست بزند.

مراسم مت گالا 2022

نیویورک مت گالا 2022، آلیشا کیز

تا حدودی میتوان گفت، بیشتر لباس های مراسم مت گالا 2020 متناسب با نیویورک نداشت، اما آلیشا کیز Alicia Augello، لباسی به تن کرده بود که کاملا فریاد میزد من در نیویورک هستم. آلیشا با لباسی چشم نواز و دست دوز از برند رالف لورن Ralph lauren بر روی فرش قرمز مراسم Met Gala حضور یافتند. بر روی شنل این لباس با استفاده از هزاران کریستال سواروفسکی، نیویورک کشیده بود که به خوبی با مدل موی آلیشا کیز ست شده بود. بسیاری از افراد این استایل را یکی از بهترین استایل های کل تاریخ این مراسم و یک اثر هنری دانستند. می‌توان لقب نیویورکی‌ترین لباس را به لباس آلیشا کیز که دارای طرح‌هایی از آسمان خراش‌های نیویورک بود نسبت داد.

مراسم مت گالا 2022

مینهوا Met Gala، تیلور هیل

استایل تیلور هیل، سوپر مدل مشهور، یکی از چشم‌نوازترین و بهترین استایل های مت گالا 2022 بود. لباس ساتن آبی دنباله دار او، از برند miss sohee و با حمایت برند دولچه گابانا طراحی شده بود که به خوبی توانسته مد سال‌های دهه 1800 میلادی را به تصویر بکشد. موسس برند Miss sohee، یک طراح کره‌ای است که اولین باری بود که برای مت گالا، لباس طراحی کرده است. تیلور برای تکمیل استایل خود نیز سراغ چکمه‌ی ساتنی بندی دقیقا به رنگ لباس خود رفته بود. باتوجه به شلوغی لباس، آرایش ملیح صورت، مو و انتخاب اکسسوری نیز همگی بسیار هوشمندانه انتخاب شده بودند. 

مراسم مت گالا 2022
مراسم مت گالا 2022

جزئیات گلدوزی و جواهردوزی روی دنباله و یقه لباس از هنر کره‌ای Minhwa الهام گرفته شده بود. هنر مینهوا در کره توسط هنرمندان دوره گرد یا ناشناخته و بدون آموزش رسمی ایجاد ‌شده است. در نقاشی مینهوا چهره هایی از اساطیر و افسانه های عامیانه، نمادهای خوشبختی، ثروت و سلامتی وجود دارد. متداول ترین چهره ها حیواناتی بودند که قدرت را نشان می‌دادند، مانند ببر یا کپور که نشان دهنده موفقیت هستند.

خواهران حدید

جیجی حدید و بلا حدید، سوپر مدل های مشهور، هر کدام استایل های مختلفی را برای Met Gala 2022 انتخاب کرده بودند. جی‌جی با یک لباس سرتا پا قرمز از برند ورساچه، بر روی فرش قرمز حاضر شد. لباس او از دو قسمت تشکیل شده بود. قسمت زیری شامل یک بوستر و شلوار ورنی قرمز رنگ بود که بر روی یک کرست استخوانی پوشیده بود. این لباس او به خوبی حال و هوای استایل دهه 1800 را به نمایش گذاشته بود. همچنین یک کت پف‌دار بر روی لباس های خود، تن کرده بود که بیانگر تعبیری مدرن از کت‌های اواخر دهه 1800 بود. با اینحال نظرات مختلفی در مورد لباس وی در اینترنت به چشم می‌خورد و اکثریت استایل او را مشابه استایل مت گالای سال های گذشته کاردی بی می‌دانستند.

مراسم مت گالا 2022

استایل مت گالا 2022 بلا حدید، از برند بربری بود. این استایل شامل پیراهنی با بالاتنه لاتکس، دامن، پارچه های دانتل، تور، کرست چرمی، جوراب و دستکش توری بود که به خوبی دهه 1990 بیان میکرد. نقطه قوت این استایل، اکسسوری های آن بود. استفاده از یک گردنبند مروارید قدیمی از برند بریونی ریموند دور مچ پا بلا بود که به موضوع زرق و برق قدیمی اشاره‌ای داشت. 

مت گالا 2022 خواهران جنر

استایل خواهران جنر، هر سال از پر بحث‌‌ترین های مراسم مت گالا محسوب میشود و امسال هم خارج از این موضوع نبود. کایلی سال قبل در مراسم حضور نداشت اما امسال، با پوشیدن لباس عروسی از off white خودش را به مراسم رساند. استایل کایلی، شامل یک دامن توری و تی‌شرتی که به صورت کرست طراحی شده و در قسمت سرشانه ها از تور استفاده شده بود. تا این‌جا همه چیز نرمال به نظر می‌رسد، اما او به جای تور معمولی، با گذاشتن یک کلاه بیس‌بال که با گل تزیین شده استایلش را تکمیل کرده بود. شاید تصور کنید که این لباس هیچ ارتباطی با مراسم ندارد اما کایلی با پوشیدن لباسی از ویرجیل آبلو، طراح آمریکایی، قصد ادای احترام به یکی از بزرگ‌ترین استعدادها در زمینه‌ی مد را داشته است.

مراسم مت گالا 2022

سال قبل، کندال با پوشیدن لباس کریستالی و درخشان از givenchy، که با الهام از لباس آدری هیپبورن بود، مد آمریکایی را خیلی خوب نشان داد. باتوجه به آنکه مراسم مت گالا، عرصه‌ای برای افراد جسور و خلاق میباشد، کندال همیشه از موفق‌ترین افراد هست که هم در پوشش و هم در میکاپ، بسیار موفق عمل کرده است. این سوپر مدل مشهور با پوشیدن یک تاپ توری و دامن مشکی ساتنِ حجیم از برند prada حضور پیدا کرد. این دامن با چین‌های به صورت برجسته تزیین شده بود. فاکتور مهمی که استایل او را خاص کرده بود، میکاپ کندال بود. او ابروهاشو به روشن‌ترین حالت رنگ کرده و باعث شده آوانگار به نظر بیاد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *