عکاسی طبیعت یا منظره

عکاسی طبیعت یا منظره

عکاسی طبیعت یا عکسبرداری از منظره از جمله سبک های بسیار جذاب و دلنشین عکاسی می‌باشد. البته عکاسی از منظره تنها محدود به عکسبرداری از غروب آفتاب و درختان جنگل نمی‌شود و گستردگی بسیار زیاد و در عین حال زیبایی دارد. این نوع عکاسی از چالش های خاص و نسبتاً دشواری برخوردار است. به طوری که علاوه بر آنکه باید یک عکاس حرفه‌ای و کاربلد باشید، یک طبیعتگر خوش ذوق، سخت کوش و کوشا نیز باید باشید. در غیر این صورت نه تنها از سفر خود لذت نخواهید برد، بلکه به تصاویر جذابی نیز دست پیدا نمی‌کنید.

تجهیزاتی که برای این شاخه از عکاسی بکار گرفته می‌شود کاملاً منحصر به فرد است تا بتوان به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کرد. همچنین علاوه بر داشتن تجهیزات عکاسی، باید تجهیزات لازم برای سفر یک یا چند روزه خود به دل طبیعت فراهم کنید. خود عکاسی طبیعت به سبک های مختلفی تقسیم می‌شود که عکاسی از آسمان و رد ستارگان یکی از آنها است.

بهترین دوربین برای عکاسی طبیعت

دوربین هایی که برای عکاسی از منظره یا طبیعت مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای ویژگی های خاصی هستند. در حال حاضر بهترین انواع دوربین برای این سبک از عکاسی، دوربین DSLR و دوربین بدون آینه (mirrorless camera) می‌باشد. البته به دلیل پیشرفت هایی که در دوربین اسمارت فون ها صورت گرفته، تا حدی می‌توان با آنها نیز عکسبرداری کرد. اما اگر میخواهید نتیجه‌ی حرفه‌ای‌تر و با کیفیت‌تر داشته باشد و همچنین تصاویر خود را به چاپ برسانید، دوربین های عکاسی بهترین انتخاب هستند.

آنچه که باعث شده دوربین های بدون آینه و DSLR انتخاب مناسبی برای عکاسی از منظره تبدیل شوند، علاوه بر داشتن سنسور های بزرگی که باعث ثبت عکس هایی با کیفیت با رزولوشن و داینامبک رنج بالا می‌شود، تنظیمات پیشرفته‌ایی است که این دوربین ها در اختیا شما قرار می‌دهند. این تنظیمات به شما در تغییر و تنظیم نور و خیلی موارد دیگر بسیار کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی عکاسی نمایید.

از بهترین دوربین های عکاسی موجود در بازار که برای عکاسی طبیعت بسیار مناسب می‌باشند را می‌توان به Nikon D780 ،  Sony Alpha a7S III و Canon EOS R5 اشاره کرد. البته اگر هنوز دوربینی نخریده‌اید، دوربین های DSLR سطح پایین‌تر با قیمت مناسبتری هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. به طور کلی هر نوع مدل دوربینی که قصد تهیه آنرا دارید بهتریت دوربینتان فول فریم با سنسور 35 میلی متر باشد.

لنز مناسب عکاسی منظره

لنز یکی از اصلی ترین و مهمترین تجهیزات در حرفه عکاسی است. انتخاب لنز باید متناسب با دوربین و همچنین سبک عکاسی موردنظرتان باشد. در عکاسی طبیعت، یک لنز با زاویه دید عریض لازم است تا بواسطه آن بتوان چشم انداز وسیع‌تری را ثبت نمود. عدسی های لنزهای واید (Wide-angle lens) فاصله کانونی‌ایی کوچکتر (تقریبا 35 میلی متر یا کمتر) دارند. البته بیشتر عکاسان حرفه‌ای فعال در این سبک استفاده از لنزهای اولترا واید (دارای فاصله کانونی 24 میلیمتر) را بیشتر ترجیح می‌دهند.

استفاده از سه پایه در عکاسی طبیعت

یکی از نکات عکاسی که اکثر عکاسان به توجه‌ای نمی‌کنند استفاده سه پایه است. آنها تصور می‌کنند که عکس هایشان را کاملاً واضح عکس برداری می کنند. اما پس از بزرگنمایی از جزئیات کوچک تصاویرشان نا امید می‌شوند و زحماتشان به هدر می‌رود. درواقع این نا امیددی به این خاطر است که جزئیات کوچک تصویر به دلیل لرزش دست عکاس، تار و غیر واضح افتاده‌اند.

سه پایه از لرزش دوربین جلوگیری می‌کند؛ خصوصاً در هنگام استفاده از سرعت شاتر پایین. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان سه پایه ارزان و بی کیفیت خریداری نکنید. چراکه چنین اقلامی سریعاً خراب شده و از کار می‌افتند در نتیجه مجبور هستید یکی دیگر را خریداری کنید. سه پایه‌ایی که تهیه می‌کنید باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و محکم و قوی باشد تا بتواند دوربین شما را در شرایط هوایی نامناسب به خوبی نگه دارد.

دقت داشته باشید که در عکاسی طبیعت با هر نوع منظره‌ایی، ممکن است نتوانید سطح صافی را برای دوربینتان پیدا کنید. پس بهتر است سه پایه‌ای را خریداری کنید کع قابلیت تنظیم شیب نیز داشته باشد.

تنظیمات دستی دوربین

یکی از مهمترین موارد در حرفه عکاسی این است که نحوه کار با دوربین و چگونگی تنظیم کردن آن آشنا باشید. تنها داشتن یک دوربین حرفه‌ای و لنز خوب برای ثبت عکس های با کیفیت کافی نیست و شما را به یک عکاس کاربلد تبدیل نمی‌کند. باید بتوانید مواردی مانند تنظیماتی مثلث نوردهی دوربینتان را در هر موقعیتی بصورت دستی و بدون استفاده از حالت اتومات تنظیم کنید. این تنظیمات بر میزان نوری که وارد لنز می‌شود تاثیر دارد.

درواقع مثلث نوردهی شامل ایزو، سرعت شاتر و دیافراگم دوربینتان است. که توضیحات مختصر این پارامتر ها شامل:

  • سرعت شاتر: به مدت زمانی که شاتر باز می‌ماند تا اجازه برخورد نور به سنسور را دهد، سرعت شاتر گفته می‌شود. و یا در بیانی دیگر به مدت زمانی که دوربین شما در حال گرفتن عکس باشد.
  • دیافراگم: شامل دریچه‌ایی داخل لنز است که از طریق ان نور به داخل دوربین وارد می‌شود. علاوه بر آن با تنظیم میزان نوری که وارد لنز می‌شود بر عمق میدان تأثیر میگذارد.
  • ISO: حساسیت دوربین به نور موجود در اطراف را اندازه گیری می‌کند.
این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.