عکاسی سرعت بالا High Speed Photography

عکاسی سرعت بالا High Speed Photography

عکاسی سرعت بالا یا عکاسی سریع High Speed Photography از جمله تکنیک های جذاب و خلاقانه در ژانرهای مختلف عکاسی می‌باشد. از این تکنیک خصوصا در عکاسی های صنعتی و تبلیغاتی برای جذابیت هرچه بشتر تصویر استفاده می‌شود. در این نوع عکاسی می‌توان از سوژه های درحال حرکت، عکس های ثابت و فریز شده با کیفیت بالا بدست آورد. به بیان دیگر با استفاده از High Speed Photography می‌توان جزئیات اتفاقات سریع را که در حالت عادی قابل مشاهده نیست، به تصویر کشید.

برای مثال هنگامی که سنگی را در آب پرت می‌کنیم، قطرات کوچک و بزرگ آب به سرعت در هوا پخش می‌شوند. این فرایند به دلیل سرعت بالایی که دارد نمی‌توانیم این قطرات را به طور کامل و شفاف مشاهده کنیم. با استفاده از این تکنیک می‌توان به شکل خیره کننده‌ای قطراتی که در اثر پرتاب سنگ به هوا پخش شده‌اند را ثبت کرد.

کاربردهای تکنیک سرعت بالا در عکاسی تبلیغاتی

همانطور که گفته شد عکاسی سرعت بالا یا سریع یکی از بهترین تکنیک ها برای ایجاد عکس های جذاب و خارق العاده است. این تکنیک در عکاسی تبلغیاتی بسیار پر کاربرد و در عین حال تاثیر گذار است. خصوصا برای عکاسی محصولات نوشیدنی مانند آبمیوه، چای، نوشابه، قهوه و… یکی از بهترین انتخاب ها است. باتوجه به آنکه تکنیک عکاسی سریع در عکاسی نوشیدنی های تبلیغاتی بسیار کاربرد دارد به آن عکاسی اسپلش Splash Photography گفته می‌شود.

Splash Photography به سبک عکس هایی که با استفاده از مایعات مختلف و نوشیدنی ها گرفته میشود، گفته می‌شود. این نوع عکاسی نیاز به تجهیزات خاصی است که از جمله مهترین آنها شامل فلاش های استودیویی، استفاده از سرعت شاتر بالا و لنز زوم یا ماکرو است. سرعت شاتر یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در Splash Photography می‌باشد. انتخاب سرعت شاتر مناسب به عوامل مختلفی وابسته است. از جمله این عوامل:

  • غلظت و میزان سختی مایعات: هر چه مایعات غلظت و چسبندگی بیشتری داشته باشند به سرعت شاتر کمتری نیاز خواهید داشت.
  • سرعت حرکت مایعات: اگر می‌خواهید آب داخل یک کاسه را خیلی آرام در هوا رها کنید به سرعت شاتر کمتری برای فریز کردن آب در هوا نیاز دارید. اما اگر قرار است از باز شدن درب نوشابه گاز دار عکس جذاب و با وضوح بالا تهیه نمایید به سرعت های شاتر خیلی بالاتری نیاز خواهید داشت.

تجهیزات لازم برای عکاسی سریع

عکاسی سریع یا سرعت بالا تکنیکی از عکاسی می‌باشد که نسبت به سایر روش های موجود در این حوزه متفاوت است. در این تکنیک علاوه بر آنکه باید از دانش و تجربه کافی برخوردار باشید، به تجهیزات ویژه‌ای نیز نیاز دارید. اگر می‌خواهید این تکنیک را برای عکاسی سوژه‌های ساده انجام دهید، تنها داشتن یک دوربین و لنز کفایت می‌کند. اما اگر قصد عکاسی از محصولات تبلیغاتی با این تکنیک را دارید، به ابزارهایی بیش از یک دوربین و لنز نیاز خواهید داشت. از جمله این تجهیزات به شرح زیر است:

  • دوربین عکاسی SLR با برخورداری از سرعت شاتر 1.8000
  • لنز با کیفیت ترجیحا زوم یا ماکرو
  • حداقل 2 شاخه فلاش با سرعت سینک 1.8000
  • ابزارهای کنترل و بازتاب نور (دیفیوزر و رفلکتور)
  • ریموت کنترل برای تسلط بر عکسهای کارگردانی شده

باتوجه مواردی که ذکر شد، اولین چیزی که برای عکاسی حرفه‌ای از محصولاتی تبلیغاتی لازم دارید، یک دوربین اس ال ار که بتوان سرعت شاتر را تا 1.8000 بالا برد. بعد از دوربین حال نوبت به انتخاب لنز مناسب می‌باشد. لنز موردنظر باید قابلیت زوم داشته تا بتوانید دوربین را با فاصله از سوژه قرار دهید. چراکه در تکنیک عکاسی سرعت بالا گاهی اوقات لازم است بخشی از مایعات را به هوا بپاشید. اگر دوربینتان نزدیک باشد امکان صدمه دیدن لنز یا دوربین وجود دارد.

سومین تجهیز لازم، فلاش های سرعت بالا و مادیفایرها است. فلاش های موردنظر برای این تکنیک باید قابلیت پشتیبانی از سرعت سینک حداقل 1.2000 و حداکثر 1.8000 را داشته باشد. اگر در کنارتان دستیار ندارید که به شما در این عکاسی کمک کند به ریموت کنترل دوربین هم نیاز خواهید داشت در غیر این صورت لازم نیست. چراکه در عکاسی تبلیغاتی سریع علاوه بر عکسبرداری، باید اتفاقی را نیز ایجاد نمایید.

سوژه های مناسب برای عکاسی سرعت بالا

با اینکه تکنیک سعکاسی با سرعت بالا در عکسبرداری نوشیدنی های تبلیغاتی بسیار پر کاربرد و محبوب است، اما این تکنیک تنها محدود به این محصولات نمی‌شود. ایده‌های بسیار زیادی وجود دارند که در تهیه عکس های گوناگون با سرعت سریع می‌توانند به شما کمک کنند. نکته مهمی که در رابطه با استفاده از این تکنیک وجود دارد این است که باید ایده‌پرداز خلاقی باشید. خیلی اوقات اتفاقات ایجاد شده توسط تکنیک High Speed Photography صرفا برای ایجاد جذابیت بصری عکس ها است.

اما این تکنیک زمانی بیشترین تاثیر را بر عکس و مخاطب خواهد داشت که با هدف نشان دادن خصوصیات، ویژی و یا کاربرد سوژه موردنظر باشد. عکس های سرعت بالایی که با این اهداف تولید و گرفته می‌شوند تاثیر بیشتری در تصویر و مخاطب خواهند داشت. به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهید از یک کفش کوهنوردی با استفاده از تکنیک عکاسی سریع، عکس تبلیغاتی تهیه کنید. برای نمایش ضدآب بودن محصول می‌توانید کفش را توسط ابزارهای نگهدارنده در هوا معلق نگه دارید سپس مقدار آب بوسیله یک ظرف بروی کفش پاشیده و از لحظه ی برخورد آب عکسبرداری نمایید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.