عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی از جمله شاخه های عکاسی می‌باشد که امروزه از طرفداران بسیاری برخوردار است. تعاریف متعددی در رابطه با این نوع حوزه عکاسی وجود دارد اما اگر بخواهیم آن را به طور کلی توصیف کنیم می‌توانیم بگوییم که عکاسی خیابانی فقط مستند زندگی انسان است. با اینحال از چالش های بسیاری برخوردار است. عکاسی از مردم اصلا کار آسانی نبوده و نیاز به صبر و حوصله دارد. گاهی روزها برای ثبت یک عکس جذاب باید خیابان ها را بالا و پایین کرد.

انتخاب چشم انداز و یادگیری اصولی در عکاسی خیابانی

در آغاز کار عکاسی خیابانی، این حرفه می‌تواند برای شما کاملا طاقت فرسا و گیج کننده باشد. چرا که هزاران اتفاق در یک لحظه در اطراف شما در حال رخ دادن است و شما نمی‌دانید کدام یک را برای اثر خود ثبت نمایید. اگر تازه در این حرفه مبتدی هستید، به منظور غلبه بر این اضطراب ، از بینایی انتخابی استفاده کنید. بدین منظور که تنها ذهن خود را بر جستجوی خاص متمرکز نمایید و هر چیز دیگر را رها کنید.

دست خود را هموار نزدیک دکمه عکسبرداری دوربین قرار دهید. چراکه لحظات سریع و زودگذر هستند و برای ثبت آنها باید سریع عمل کنید. در غیر این صورت بسیاری از لحظات خاص و ویژه را از دست داده و دچار گیجی و سردرگمی می‌شوید. البته نگران این مشکل نباشید، با تکرار عکاسی چشم و ذهن شما خود به خود به انتخاب گزینه‌ای عادت می‌کند.

انتخاب موضوع عکاسی خیابانی

با تکرار و تمرین در زمینه عکاسی خیابانی، روز به روز عکس های بهتری گرفته و موضوعات مناسبتری را انتخاب خواهید کرد. البته موضوع انتخاب سوژه مناسب تنها محدود به عکاسی خیابانی نیست. هرگاه دانستید که به دنبال چه چیزی بگردید، می‌توانید با هر سبک، تکنیک و موضوعی که مدنظر دارید را آزمایش کنید. اما اینکه به دنبال چه چیزی باشید، این خود موضوعی است که برای بسیاری از مبتدیان دلهوره آور است.

در داخل این نوع عکاسی، سبک های مختلفی گنجانده شده است. برخی صرفا جذب پرتره های خیابانی می‌شوند، بعضی عکاسی از مغازه ها و دکورها را می‌پسندند و تعدادی دیگر مجذوب سایه می‌شوند. با گذشت زمان هدف خود را از عکاسی خیابانی پیدا خواهید کرد.

احساسات یا بیانات

یکی از جذابیت ها و عناصر مهم در عکاسی خیابانی، حالت ها و احساساتی است که از طرف موضوع داخل تصویر به بیننده منتقل می‌شود. درواقع حالات صورت فرد یا احساساتی که در زبان بدن او به تصویر کشیده شده، باعث ایجاد ارتباط مخاطب و عکس می‌شود. به نوعی می‌توان گفت که عکس با شما صحبت می‌کند. ثبت احساساتی در عکس که همان واکنش های احساسی را در بیننده آن ایجاد می کند ، هدف اصلی در عکاسی است.

اگر به حرفه‌ی عکاسی علاقه داشته باشید حتما نمونه های بسیاری از این نوع عکس هایی که با مخاطب ارتباط میگیرند و احساسات را انتقال می‌دهند، روبرو شده‌اید. از جمله مشهورترین عکس ها در این زمینه، تصویر دختر افغان است که توسط استیو مک کوری گرفته شده بود. هنگامی که این عکس گرفته شده بود، افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی اشغال شده بود و تصویر این دختر به خوبی بیانگر ترس، نگرانی، غم و عواقب جنگ بود.

عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی

البته هنگامی که مک کوری این عکس را گرفت، امید داشت با انتشار آن این دختر به شهرت برسد و از این شرایط وحشتناک نجات یابد. اما پس از چندسال که دوباره به آن دختر مراجعت کرده بودند، شرایط وی همچنان همان بود با این تفاوت که دختر دیگر بزرگ شده بود.

البته عکاسی خیابانی تنها مربوط به غم یا احساسات منفی نیست. بدون شک جهات گوناگونی در این سبک وجود دارد. می‌توانید امید، خوشبختی و حیرت را به دست آورید.
توجه داشته باشید که هرگز از کسی برای گرفتن عکس خوب سو استفاده نکنید. همیشه آماده باشید به جای آسیب رساندن، خجالت زدن یا افشای سوژه، تصویر اخلاقانه و خلاقی بگیرید.

مجاورت در عکس خیابانی

مجاورت در عکس خیابانی از جمله قدیمی‌ترین عبارات و مهمترین نکات در این سبک می‌باشد. کنار هم قرار گرفتن زمانی روی می‌دهد که دو یا چند عنصر در عکس از طریق کنتراست یا مکمل یکدیگر با همدیگر ارتباط برقرار نمایند. تمامی عکاسان حرفه‌ای از این نکته در عکس های خود بکار می‌گیرند تا مردم را به فکر واداشته و برداشت خود را از یک تصویر انجام دهند.

در حالت عادی هنگامی که با این موارد روبرو می‌شویم، کاملا بی دقت بوده و توجهی به این تقابل نداریم. اما کمی مشاهده و دقت این به شما کمک می‌کند تا عکس هایی با این ویژگی ایجاد نمایید. گرفتن تصویری که برای همه قابل مشاهده نیست، عکاسی خیابانی را نسبت به بقیه سبک ها بسیار خاص‌تر کرده است.

روایت یا داستان خاص در عکاسی

در برخی مواقع می‌توانید به جای استفاده از تکنیک ها یا عناصر مستقل، به دنبال یک داستان یا موضوع خاص در زمینه‌ای جذاب باشید. بر خلاف مناظر یا پرتره ها، عکاسی در خیابانی می توانند بیانگر یک داستان کوتاه اما عمیق باشند. درواقع شما می‌توانید لحظه‌ای را ثبت نمایید که به خودی خود پیام آور یک روایت است. عکس های شما می‌توانند در توالی خاص باشند یا می توانید زوایای مختلف یک داستان را نشان دهید.

عکاسی خیابانی یک ژانر هنری زیبا و خودجوش می‌باشد. برای گرفتن عکس های خوب و با مفهوم، به شکیبایی و شانس زیادی نیاز دارید. غیرقابل پیش بینی بودن عکاسی خیابانی نیز باعث جذابیت آن می شود. زمانی که قالب عکاسی خیابانی را درک نمایید، خواهید توانست خلاقیت خود را در عکاسی آزاد کرده و عکس های تاثیر گذاری بگیرید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.