عکاسی با دود رنگی

عکاسی با دود رنگی

عکاسی با دود رنگی یا بمب دود Smoke Bomb Photography یکی از خلاقانه‌ترین و جذابترین ترفندها جهت عکسبرداری از سوژه می‌باشد. این نوع عکاسی در سال های اخیر، محبوبیت زیادی کسب کرده است چراکه به واسطه آن می‌توان رنگ و جلوه‌ای خیره کننده و جدیدی به عکس ها اضافه کرد و تصاویر منحصر به فردی را ایجاد نمود.

بسیاری از عکاسان از تکنیک بمب دود برای بوجود آوردن جلوه های ویژه در سبک های عکسبرداری پرتره، خیابانی و عروسی استفاده می‌کنند. این دودهای رنگی با حالتی که در کادر عکس ایجاد می‌کنند می‌توانند حال و هوای عکس را برجسته کنند. دودهای رنگی درواقع جزء وسایل و تجهیزات آتش بازی محسوب می‌شوند.

برای تهیه این بمب های رنگی میتوانید براحتی به فروشگاه های فروش لوازم تولد مراجعه کرده و آنها را خریداری نمایید. این بمب ها براساس تعداد محل خروج دود به دو دستۀ یک سر و دو سر تقسیم می‌شوند. بمب های دو سر همانطور که از نامشان پیداست، دود از دو انتها خارج می‌شود اما در نوع یک سر، دود تنها از یک انتها خارج می‌گردد.

در هنگام خریداری این بمب ها بهتر است نوع یک سر را تهیه نمایید. زیرا بمب های دو سر با اینکه دود بیشتری تولید می‌کنند، اما به سرعت می‌سوزند. در نتیجه در هنگام عکاسی زمان کمتری برای عکسبرداری در اختیار شما می‌گذارند.

علاوه بر آن این بمب ها از نظر نوع سوختن به دو دسته‌ی سرد سوز و گرم سوز تقسیم می‌شوند. چون بعضی از این بمب ها در هنگام روشن شدن گرما تولید کرده که این ممکن است برای نگه داشتن در دست مدلتان مشکل ایجاد کند.

نکات مهم در عکاسی با دود رنگی

با توجه به آنکه ماهیت اصلی این دودها از ترکیبات شیمیایی حاصل می‌شود، در نتیجه ممکن است دود آن برای برخی از افراد آزار دهنده باشد. اگر نحوه استفاده از انها را بلد نباشید هم ممکن است به سلامتی خودتان آسیب بزنید و هم اینکه در عکاسی به نتیجه مناسب نرسید. جهت استفاده از دودهای رنگی، این وسیله را در فضای باز (بجز محل های عمومی پر تردد مثل پارک های عمومی) بکار ببرید.

جهت دستیابی به نتیجه بهتر حتماً موارد زیر را رعایت نمایید:

1.‌ آموزش دادن استفاده از دود رنگی به سوژه:

بسیاری از افراد با نحوه کارکرد دود رنگی آشنا نیستند و از ان هراسان هستند. شما به عنوان یک عکاس موظف هستید که پیش از شروع عکاسی و روشن کردن بمب، به مدل خود نحوه استفاده و ژست گرفتن با این وسیله را آموزش دهید.

سوژه شما بیش از حد به دود رنگی نزدیک بوده پس باید نحوه صحیح در دست گرفتن آنرا را بلد باشد؛ باید بدانند که در هنگام داغ شدن بیش از حد این وسیله چه عملکردی باید داشته باشند. از این طریق هم سلامت او به خطر نخواهد افتاد و هم کیفیت عکس افزایش می‌یابد.

2. بررسی وضعیت آب و هوا:

 بزرگترین مانعی که به شما اجازه استفاده از دود رنگی در عکاسی را نمی‌دهد، آب و هوای بارانی و بادی است. هوای بارانی به دود رنگی اجازه پخش شدن و برخواستن نمی‌دهد؛ به بیانی دود را خفه کرده و خاموش می‌کند. هوای بادی نیز به شما اجازه نمی‌دهد دود را در مسیری که تمایل دارید، جهت دهید و سریع آنرا پخش می‌کند.

بر این اساس پیش از رفتن به لوکیشن موردنظرتان جهت عکسبرداری، حتماً آب و هوای آن منطقه را چک کنید. بهتر است در روزهای آرام برنامه عکاسی خود را بچینید.

سایر نکات عکاسی با بمب رنگی

3. همخوانی داشتن رنگ دودی با محیط عکاسی:

رنگ دودی که جهت عکاسی بکار می‌گیرید بر نتیجه تصاویر می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. این موضوع بیشتر جنبه روانشناسی و بصری دارد. رنگ های تیره مانند بنفش می‌توانند منجر به ایجاد تصاویری تاریک شوند. رنگ زرد نیز باعث انتقال حس خوشحالی می‌گردد. علاوه بر آن بهتر است از رنگ های مکمل استفاده کنید که تاثیر به سزایی در عکس هایتان بوجود می‌آورد.

4. تاثیر سرعت شاتر در عکاسی با دود رنگی:

باتوجه به آنکه حرکت دود بواسطه جریان هوا صورت می‌گیرد، استفاده از سرعت شاتر مناسب می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی نتیجه نهایی داشته باشد. بیشتر عکاسی از بمب های دودی با سرعت شاتر بسیار سریع و معمولاً 800/1 ثانیه صورت می‌گیرد. این سرعت شاتر حرکت دود را فریز کرده و منظره جالبی ایجاد می‌نماید.

البته دقت داشته باشید زمانی که هوا بادی است، نمیتوانید به منظره فریز شده مناسبی دست پیدا کنید.

5. استفاده از از لوازم جانبی مختلف:

برای عکاسی با بمب رنگی، تنها خلاقیت خود محدود به ساتفاده از این وسیله ننمایید. بهتر است برای این منظور از لوازم جانبی مختلفی که برای شما بسیار کاربردی هستند، به همراه داشته باشید. این لوازم می‌تواند پنکه، سه پایه، تجهیزات نورپردازی، یک سطل آب (برای مواقعی که ممکن است بمب های دودی مشکلاتی را بوجود بیاورند) و یک یا چند رنگ بمبی دیگر باشد. علاوه بر آن از لوازم دیگر برای ایجاد خلاقیت در عکس هایتان استفاده نمایید مثل چتر و خیلی موارد دیگر که بسته به خلاقیت شما دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *