روانشناسی رنگ سفید در طراحی لباس

روانشناسی رنگ سفید در طراحی لباس

روانشناسی رنگ سفید و سایر رنگ ها از جمله مباحث جذابی که در حرفه های مرتبط به هنر خصوصا طراحی لباس اهمیت بسیاری دارد. برای آنکه بتوانید لباس هایی زیبا و جذاب ایجاد نمایید، لازم است در انتخاب و ترکیب بندی رنگ ها دقت آشنایی و دقت کافی داشته باشید. به همین دلیل نیز است که مبحث رنگشناسی و آشنایی با رنگ ها در دنیای مد و فشن و طراحی لباس از اهمیت بالایی برخوردار است.

در پشت هر رنگ، رمز و رازهایی نهفته است که بیانگر احساسات و مفاهیم خاصی است. بواسطه همین ویژگی بسیاری از طراحان مطرح دنیا با بکارگیری رنگ های ویژه در لباس های خود، پیام خاصی را به مخاطب انتقال می‌کنند. از جمله رنگ های پرکاربرد در دنیای مد، رنگ سفید است. در ادامه به روانشناسی رنگ سفید و نکات مرتبط با آن می‌پردازیم:

عدم جهانی بودن ارتباطات رنگی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که همان درک و مفهومی که از هر رنگ برداشت می‌کنند، با افراد دیگر نیز یکسان نیست. درصورتی اصلا چنین نیست. جوامع مختلف با فرهنگ های گوناگونی در دنیا وجود دارند. هر رنگ می‌تواند معانی، مفاهیم، نمادگرایی و ارتباط متفاوتی در فرهنگ های مختلف داشته باشد. به عنوان مثال در فرهنگ های غربی، رنگ سفید اغلب با عروسی ها، بیمارستان ها و فرشته ها در ارتباط است و بیشتر به منظور انتقال حس پاکی، خلوص و آرامش استفاده می‌شود.

درصورتی که در بسیاری از فرهنگ های شرقی، این رنگ نمادی از مرگ و دنیای دگر است و با غم و اندوه ارتباط دارد. به عبارتی، نمادی برای رسیدن به حس رهاییست و اغلب در مراسم ترحیم و عزاداری مورد استفاده بکار گرفته می‌شود. با اینکه در روانشناسی رنگ ها برای تمامی افراد یک مفهوم، معنی و تاثیر از رنگ سفید وجود دارد اما برای تبدیل شدن به یک طراح کاربلد باید به معانی نمادین آن ها نیز توجه داشت. همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب اهمیت آشنایی با رنگ شناسی لباس نیز مراجعه نمایید.

ویژگی های روانشناسی رنگ سفید

از نظر روانشناسی رنگ ها، ویژگی های رنگ سفید عبارت است از:

  • رنگ سفید، بیانگر پاکی و بی‌گناهی است. به عنوان مثال رنگ سفید مورد استفاده در لباس عروس، پاکی و خالص بودن او را منتقل می‌کند و نمادی از زندگی بدون غم و خوشبختی است.
  • این رنگ روشن است و می‌تواند نوعی حس حجمی بیش از واقعیت را ایجاد کند و یا مواردی را برجسته نماید. بواسطه همین ویژگی بسیاری از طراحان داخلی برای بزرگ تر و جادارتر نشان دادن اتاق ها در فضایی کوچک، اغلب از رنگ سفید استفاده می‌کنند.
  • رنگ سفید احساساتی نظیر سرد، ملایم و نابارور بودن را توصیف می‌شود. اتاق هایی که کاملاً با سفید رنگ آمیزی شده‌اند، جادارتر و بزرگتر از واقعیت به نظر می‌رسند؛ اما خالی و غیر دوستانه هستند.
  • از جمله معانی مثبتی که بواسطه رنگ سفید می‌توان منتقل کرد شامل پاکی، پاکیزگی، طراوت و سادگی است. رنگ سفید اغلب مانند یک صفحه خالی به نظر می‌رسد که نمادی برای یک شروع جدید و فصلی تازه است.
  • با اینجال این رنگ جنبه های منفی نیز دارد. رنگ سفید می‌تواند خشک، سرد و منزوی به نظر برسد. در نظر بگیرید که چگونه یک اتاق بزرگ، سفید و خالی، می تواند خسته کننده، سرد و تلخ به نظر برسد.

رنگ سفید در فنگ شویی

رنگ سفید در فنگ شویی به عنوان رنگ قدرتمند و ایجاد کنندۀ هماهنگی در فضا شناخته می‌شود. رنگهای مختلف با عناصر خاصی در فنگ شویی مرتبط هستند و در رابطه با رنگ سفید باید گفت که عنصری که بیان می‌کند، فلز است. لهجه های چوبی و شیشه‌ای، به طور ویژه‌ای با روانشناسی رنگ سفید هارمونی دارد.

علاوه بر آن تکه های سیاه برای متعادل کردن رنگ سفید، انتخابی بسیار مناسب است. همچنین در صنعت معماری و دکوراسیون، رنگ سفید برای آشپزخانه ها، اتاق نشیمن، حمام و اتاق خواب انتخاب عالی است و ترکیب آن با یک رنگ مناسب می‌تواند دیزاینی شگفت انگیز جلوه کند. گل های سفید در گلدان های سفید، راه کوتاهی برای رسیدن به فضایی بی نظیر است.

ترجیحات انتخاب رنگ سفید

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ترجیحات رنگ بزرگسالان صورت گرفته است، از میان 18 رنگ پیشنهادی، رنگ سفید در رتبه 15 قرار دارد. البته هنگامی که از همان افراد خواسته شد تا رنگ مورد علاقۀ خود را در لباس رتبه بندی کنند، سفید در رتبۀ دهم جدول قرار گرفت و این رتبۀ بهتری بود. همچنین زمانی که از آنها پرسیدند تا رنگ های مورد علاقه خود را برای محیط های فیزیکی رتبه بندی و انتخاب کنند، رنگ سفید، نخستین انتخاب و علاقۀ اول بیشتر آنها برای فضاهایی نظیر اتاق نشیمن، خواب، دفتر و اتاق جلسات بود.

موارد زیر، تنها چند نکته مهم در خصوص روانشناسی رنگ سفید است. اگر تمایل دارید به طور مرتب لباس سفید بپوشید و یا از این رنگ در طراحی لباس هایتان استفاده کنید، نکات ساده اما مهم زیر را در نظر داشته باشید:

خلوص:

رنگ سفید در بیشتر لباس ها بیانگر خلوص است. اگر برای جلسات تجاری و کاری قصد پوشیدن لباس سفید را دارید، تردید نکنید. زیرا این رنگ نسبت به سایر رنگ ها می‌تواند به ایجاد فضایی قابل اعتماد کمک کند. همچنین حتی اگر از آن دسته افراد باشید که اگر دلیلی برای تأکید بر پاکیزگی خود ندارید، متوجه می‌شوید که پوشیدن سفید، این حالت را جلوه گر می‌سازد.

اعتمادسازی:

رنگ سفید به دلیل حس مثبت و خلوصی که به مخاطب منتقل می‌کند، سبب ایجاد اعتماد در فضا می‌گردد. چراکه نمادی از پاکی و صداقت است. البته در نظر داشته باشید که این رنگ در فضاهای متفاوت باید در میزان متفاوت بکار گرفته شود.

هماهنگی:

برای استفاده از رنگ سفید در لباس، یادتان باشد آن را به طور مناسب با رنگ های دیگر ست نمایید. این رنگ با بیشتر رنگ ها قابل ست کردن است. رنگ مشکی یکی از بهترین رنگ های متضاد برای ست کردن با این رنگ است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.