روانشناسی رنگ آبی در طراحی لباس

روانشناسی رنگ آبی در طراحی لباس

آشنایی با روانشناسی رنگ آبی باعث می‌شود در هنگام طراحی لباس بتوانید در موقعیت و طراحی های بهتر و مناسبتر از این رنگ استفاده کنید. همانطور که می‌دانید، هر کدام یک از رنگ ها باعث القای احساسات متفاوتی در افراد می‌شوند. البته تجربه‌ای که اشخاص مختلف در مواجه شدن با این رنگ ها بدست آورده‌اند نیز می‌تواند بر روی نوع این احساسات اثر بگذارد.

رنگ آبی از جمله پرکاربردترین رنگ ها در طبیعت است. آسمان آبی و دریاها، اولین تصویری است که از حضور این رنگ در طبیعت به یاد می‌آوریم. بخاطر همین تصویر است که اکثر افراد، رنگ آبی را رنگی آرام و آرامش بخش توصیف می‌کنند. همچنین بخاطر تناژ سردی که این رنگ دراد، برخی آنرا رنگی سرد و یخ زده می‌دانند که نمادی از دوری است.

با این حال رنگ آبی یکی از سه رنگ اصلی است که در طبیعت نیز به فراوانی وجود دارد. به همین خاطر، طراحان اهمیت ویژه‌ای نسبت به این رنگ قائل هستند. در ادامه به نوع احساستی که این رنگ می‌تواند در طراحی لباستان انتقال دهد، می‌پردازیم.

روانشناسی رنگ آبی

 رنگ آبی از جمله محبوب‌ترین رنگ ها در میان افراد است؛ خصوصاً طرفداران بسیاری را در آقایان دارد. بیشتر افراد، این رنگ را به عنوان رنگی صلح آمیز در نظر می‌گیرند، همچنین این رنگ به عنوان رنگی محافظه کارانه و سنتی نیز شناخته می‌شود. به دنبال استفاده از رنگ آبی، حس آرامش و نوعی ثبات همراه است. به طوری که اگر کمی به مشاغلی که می‌خواهند ثبات و امنیت را به نمایش بگذارند دقت کنید، متوجه می‌شوید که این رنگ در بیشتر تبلیغات و بازاریابی آنها استفاده شده است.

همچنین در پی تحقیقات صورت گرفته محققان به این نکته پی برده‌اند که استفاده از رنگ آبی در اتاق کار باعث بهره‌وری بیشتر می‌شود. با تمام آرامش و ثباتی که رنگ آبی در روانشناسی خود دارد، در برخی موارد و در بین برخی افراد، احساس غم، اندوه یا گوشه گیری را ایجاد می‌کند. البته این موضوع به نوع تناژ رنگ آبی نیز بستگی دارد و تناژهای مختلف این رنگ می‌تواند حالات مختلفی را در فرد ایجاد کند.

علاوه بر آن رنگ آبی از جمله رنگ هایی است که باعث کاهش اشتها می‌شود. بخاطر همین در برخی برنامه های کاهش اشتها، توصیه می کنند که غذای خود را در بشقاب آبی بخورند. دلیل این موضوع بدین خاطر است که در مسمومیت و غذاهای سمی، رنگ آبی دیده می‌شود و افراد با توجه به این پیش زمینه که در ناخودآگاه خود دارند، با مواجهه شدن با غذاها در بشقاب آبی، اشتهایشان کم می‌شود.

احساسات همراه با رنگ آبی

رنگ آبی همانند هر نوع رنگ دیگری باعث برانگیختن احساسات فرد می‌شود. البته این احساسات در موقعیت های مختلف و ویژگی های گوناگون همیشه یکسان نیست. علاوه بر آن در فرهنگ های مختلف با توجه به تفاوت های فرهنگی که وجود دارد، درک و حتی تجربه افراد می‌تواند متفاوت باشد.

بر این اساس با توجه به اینکه رنگ آبی معانی نمادین متفاوتی در موقعیت ها و لباس ها به همراه دارد، به عنوان یک طراح لباس لازم است واکنش های فردی در مقابل رنگ آبی و سایر رنگ ها را در نظر بگیرید تا بتوانید طراحی لباس خارق العاده‌ای را به نمایش بگذارید. در ادامه به معرفی برخی از احساساتی که رنگ آبی در روانشناسی خود به همراه دارد، می‌پردازیم:

1.صداقت و روراستی در روانشناسی رنگ آبی

آبی رنگی است که در اقیانوس ها، آسمان و دم دم های صبح وجود دارد. افراد با نگاه به این مناظر طبیعی نوعی حس آرامش و رهایی را دریافت می‌کنند. بخاطر همین زمانی که این رنگ را مشاهده می‌کنیم، چنین احساسات لذت بخشی در ما ایجاد می‌شود. تمامی این حس های معنوی و الهام بخش، صداقت و روراستی را در پی دارند. بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته و همچنین نکات روانشناسی این رنگ، افرادی که لباس هایی با تنالیته رنگ آبی به تن می‌کنند، می توانند روراستی و صداقت خود را به دیگران انتقال دهند.

2.آرامش و شور و نشاط

سایه ها و رنگمایه های مختلفی در پالت رنگ آبی وجود دارد. از جمله رنگ هایی مانند رنگ فیروزه‌ای، بخاطر داشتن طیف طبیعی که در خود دارند، احساس آرامش را در افرادی که لباس هایی به این رنگ به تن می‌کنند، ایجاد می‌نمایند. بر این اساس می‌توان اینگونه بیان کرد که این افراد، با لباس هایی به رنگ آبی، افرادی هستند که کمتر عصبی شده و راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند.

علاوه بر آن، رنگ آبی به عنوان رنگ عمیق و پرشور شناخته می‌شود. رنگ های آبی که در تناژ پررنگ هستند، می‌تواند شور و نشاط عاطفی و در برخی موارد قدرت و روحیه بالا را نشان دهد.

3.الهام بخش بودن

آرامش، سکوت، انعکاس، قدرت، ثبات، صداقت، غم و … از جمله توصیف هایی هستند که می‌توان از رنگ آبی الهام گرفت. این خصوصیت می‌تواند یک منبع مهم برای کسب ایده های مختلف برای طراحان باشد. بنابراین لازم است با روانشناسی رنگ آبی آشنا باشند تا بتوانند از نمادهای مختلف این رنگ ایده گرفته و در طراحی های خود استفاده کنند.

همانطور که اشاره شد در حالی جست و جو در روانشناسی رنگ ها می‌تواند نکات جالبی را برایمان متذکر شود که واکنش های افراد در موقعیت های مختلف نیز در نظر بگیریم. تجربیات گذشته در شکل گیری این واکنش ها و احساسات دخیل بوده است. این مورد را می‌توان در احساس غم در مقابل آرامش و نشاط رنگ آبی به وضوح مشاهده کرد. در نتیجه که افرادی که در زمینه طراحی لباس در حال فعالیت هستند، لازم است علاوه بر توجه به روانشناسی رنگ ها به تجربیات مشتریان خود نیز دقت نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.