جنسیت سازی در طراحی لباس

جنسیت سازی در طراحی لباس

جنسیت سازی لباس یکی از مباحث بسیار مهم در طراحی لباس می‌باشد. درواقع هنگامی که مخاطب و یا خیاط، طرح لباس شما را می‌بیند، باید متوجه جنس پارچه موردنظر شما در لباسی که طراحی کرده‌اید، شود. برای مثال باید متوجه شود که جنس پارچۀ لباس، مخمل است و یا ساتن. شما علاوه بر آنکه باید بتوانید مدل لباس را به درستی نمایش دهید، باید جنس پارچه موردنظر را نیز نشان دهید.

اگر می‌خواهید در حوزه طراحی لباس فعالیت کنید، باید خودتان را برای یادگیری مهارت های جذاب و متنوع آماده نمایید. تا بتوانید روزی، به عنوان طراحی حرفه‌ای و متخصص به فعالیت بپردازید. جنسیت سازی پارچه یکی از همین مهارت های جذاب و کاربردی در این صنعت محسوب می‌شود. در صورتی که جنسیت سازی طرح ها را یاد نگیرید و خود را در این زمینه تقویت نکنید، نمیتوانید به یک طراح لباس موفقی تبدیل شوید. تکنیک جنسیت سازی به شما کمک می‌کند تا بتوانید علاوه بر ترسیم جنس و طرح پارچه، چین و چروک ها و دیگر جزئیات طرح مورد نظرتان را به طور دقیق، رسم نمایید.

جنسیت سازی پارچه و لباس

همانطور که گفته شد، منظور از جنسیت سازی طراحی لباس یعنی تعیین جنس و بافت پارچه در طراحی است. یک طراح لباس موظف است علاوه بر ترسیم اصولی لباس، باید نوع بافت و جنس پارچه را نیز به مخاطب یا مشتری بفهماند. در صورتی که به این موضوع توجه نشود، در مرحله برش پارچه به منظور دوخت طرح، ممکن است پارچه نادرستی انتخاب شود که نتواند آن زیبایی طرح را نمایش دهد.

برای مثال ممکن است پارچه موردنظر شما برای طرحی که رسم کرده‌اید، مخمل باشد. اما چون نتوانسته‌اید جنس پارچه را به درستی در طرحتان نمایش دهید، خیاط ممکن است بنا به سلیقه خود به جای پارچه مخمل، پارچه ساتن را برش زند. همانطور که میدانید پارچه های ساتن و مخمل با یکدیگر تفاوت زیادی دارند که هر کدام باتوجه به نوع بافتشان به شکل خاصی بر بدن قرار گرفته و نمایان میشوند.

برای آنکه بتوانید مبحث جنسیت سازی لباس را به طور کامل و اصولی فرا بگیرید، لازم است که در دوره های حضوری یا آنلاین شرکت کنید. این دوره ها توسط آموزش گاه های گوناگونی برگزار میشود. اگر این دوره را در موسسه های معتبر و تحت نظر اساتید باتجربه و حرفه‌ای بگزرانید، پیمودن راه برایتان آسان تر خواهد شد. خانه آموزش با برگزاری انواع دوره های طراحی لباس مفتخر است تمام مباحث طراحی لباس، از حمله جنسیت‌سازی را به طور کامل و جامع به شما آموزش دهد.

مباحث دوره های تعیین جنس و بافت پارچه

در صنعت پوشاک و نساجی، انواع پارچه با بافت ها و تراکم های متفاوتی وجود دارد. هر کدام از این پارچه ها به نحو خاصی بر بدن قرار گرفته و نمایش می‌یابند. به عنوان مثال پارچه ساتن در قسمت هایی که پارچه بر روی نواحی برجسته قرار میگیرد، نسبت به سایر قسمت ها درخشان است. از دیگر انواع پارچه میتوان به مخمل، لمه، چرم، ساتن، دیسکو، جین، گیپور، بافت، خز، حریر، فوتر، ورنی و … اشاره کرد.

یک فردی که لباس طراحی می‌کند وظیفه دارد با تمام انواع بافت و رنگ این پارچه ها آشناییت کامل داشته باشد. همه‌ی پارچه ها در تمامی طیف رنگ ها موجود نیستند؛ برخی از آنها دارای رنگ های مشخص هستند. برای مثال پارچۀ جین یا دنیم، در انواع رنگ های تیره و روشن در بازار موجود است.

 یکسری خطوط و طرح هایی وجود دارند که زمانی که از آنها در لباس بکار گرفته میشود میتوانند بیانگر پیام و یا مفهومی باشند. در صنعت پوشک، طرح های گوناگونی و مطرحی وجود دارد. از جمله آنها میتوان به طرح های گلدار، پلنگی، ارتشی، چهارخانه، ببری، راه‌راه و خال خالی اشاره کرد. هر کدام از این طرح ها نیز خود دارای انواع مختلفی میباشند. به عنوان مثال، طرح پلنگی بسیار متنوع است و همۀ طرح های پلنگی یک شکل نیستند.

در دورۀ جنسیت سازی طراحی لباس خانه آموزش، علاوه بر یادگیری نحوه‌ی ترسیم بافت ها و رنگ پارچه ها، با نحوۀ طراحی انواع طرح ها نیز به طور کامل آشنا خواهید شد. با گذراندن این دوره و یادگیری فوت و فن های آن، می‌توانید لباس هایی متشکل شده از پارچه ها و طرح های مختلف به شکلی دقیق طراحی کنید. البته دوره طراحی لباس خانه آموزش تنها محدود به جنسیت سازی لباس نمی‌شود، بلکه در هر ترم مباحث ویژه‌ای از این حرفه به شما آموزش داده می‌شود.

وسایل لازم برای جنسیت سازی لباس

برای اجرای تکنیک های جنسیت سازی لباس به ابزارهایی نظیر کاغذ، پاک کن، مداد رنگی، خودکار، ذغال، گواش، مارکر، آبرنگ و پاستل گچی احتیاج دارید. هر کدام از این ابزارها و یا ترکیب آنها با یکدیگر قادر به نمایش نوع خاصی از بافت پارچه هستند. علاوه بر این ها، می‌توانید از تکنیک کلاژ نیز بهره بگیرید. البته پیشرفت تکنولوژی و فناوری در این حوزه باعث شده که فرایند طراحی لباس خیلی سریعتر و آسانتر از گذشته صورت گیرد. طراحی لباس با نرم افزار امروزه در میان طراحان بسیار رواج یافته است.

نرم افزارهای متعددی برای این منظور وجود دارند که با آنها علاوه بر جنسیت سازی، میتوانید طرحتان را به صورت سه بعدی نیز مشاهده کنید و به رفع ایرادات آن بپردازید. از پرکاربردترین این برنامه های طراحی لباس می توان به ادوبی ایلاستریتور (Illustrator)، مارولوس  (Marvelous) و جمینی (Gemini) اشاره کرد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.