ثبت نام بدون کنکور رشته طراحی پارچه و لباس در سراسر کشور

شرایط ثبت نام بدون کنکور رشته طراحی پارچه و لباس در سراسر کشور هرساله توسط سازمان ها و نهادهای ذیربط دولتی برای شرکت کنندگان سراسر کشور اعلام می شود. یکی از مهمترین گام ها برای ورود به رشته طراحی لباس و پارچه ثبت‌ نام در این رشته می باشد. این رشته کاربردی دارای گرایشات مختلف است و امروزه بازار کار این رشته بسیار پردرآمد و پر رونق است. متقاضیان ورود به این رشته می توانند هم با کنکور سراسری و هم با ثبت نام بدون کنکور و صرفا با سابقه تحصیلی، وارد این رشته شوند و با ورود به دانشگاه و موسسات دولتی و غیر انتفاعی و گذراندن دوره ها و واحد های درسی مصوب و پس از طی مراحلی مانند آزمون های عملی و آزمون های تئوری مختلف، مدارک حرفه‌ای و تایید شده خود را دریافت نمایند و به وسیله آن مدرک وارد بازار کار شوند.

ثبت نام بدون کنکور رشته طراحی پارچه و لباس در سراسر کشور

انواع رشته های طراحی پارچه و لباس در کشور

انواع رشته های طراحی پارچه و لباس در کشوررشته طراحی لباس از رشته هایی است که به صورت مستقیم با پوشش های سنتی، فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای مختلف در ارتباط است. این رشته اهمیت بسیاری در گسترش فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور و ماندگاری آن دارا است.

امروزه به دلیل بازار کار مناسب رشته های فنی و حرفه ای  و به ویژه رشته های طراحی مد و لباس، دانش‌آموزان و دانشجویان بسیاری مایل به تحصیل در این رشته هستند.

گرایشات مختلف رشته های طراحی و دوخت در موسسات و آموزشگاه های دولتی و نیمه دولتی در سراسر کشور ما تدریس می‌شود که مهمترین شاخه های این رشته رشته کارشناسی و کاردانی طراحی و چاپ پارچه، طراحی لباس، طراحی و دوخت و همچنین گرایشات فشن می باشد.

مهمترین مراکزی که در سطح کشور ما این کلاس‌ها را برگزار می‌کند و موسسات و دانشگاههای جامع علمی کاربردی و دانشگاههای آزاد هستند. 

راهنمای ثبت نام رشته طراحی پارچه و لباس در ایران

راهنمای ثبت نام رشته طراحی پارچه و لباس در ایرانبه عنوان راهنمای ثبت نام رشته طراحی لباس در ایران باید به مواردی دقت کنیم. این رشته یکی از مهم ترین رشته های شاخه کنکور هنر است و کنکور هنر هر سال در هفته اول تیر ماه در کشور ما برگزار می‌شود و افرادی که ثبت‌نام کنکور هنر را را انجام داده باشند می توانند در این رشته شرکت کنند.

دفترچه های راهنمای ثبت نام، شهریه رشته طراحی لباس و نحوه ورود به رشته، توسط سازمان سنجش آموزش کشور به صورت اینترنتی و قابل دانلود بر روی سایت این سازمان قرار داده می‌شود و سایر اطلاعات ویژه و ضروری برای ثبت نام در این رشته مانند رتبه قبولی در رشته طراحی لباس، منابع ارشد طراحی لباس و  کارنامه ارشد طراحی لباس توسط موسسات کنکوری در سایت های مرتبط انتشار داده می شود.

نحوه ورود بدون کنکور در رشته طراحی پارچه و لباس

نحوه ورود بدون کنکور در رشته طراحی پارچه و لباسیکی از امکاناتی که در سال‌های گذشته برای متقاضیان ورود به رشته‌های طراحی پارچه مهیا شده است ورود به این مراکز آموزشی، بدون کنکور و صرفاً با سابقه تحصیلی می باشد.

برای اطلاع از نحوه ورود بدون کنکور در رشته های طراحی و دوخت پارچه و لباس می توانید از طریق خدمات مرکز مشاوره ای که به صورت آنلاین و تلفنی در سال های اخیر گسترش یافته اند عمل کنیدو  از نحوه ورود به این موسسات مطلع شوید.

این رشته به صورت بدون کنکور در دانشگاه های سراسری در مقاطع کارشناسی دارای پذیرش دانشجو می باشد و شما از هر شهری که باشید میتوانید در دانشگاه‌های اصلی و مادر، تحصیل نمایید. مهمترین دانشگاه هایی که پذیرش بدون کنکور رشته را دارند دانشگاه‌های الزهرا، دانشگاه های فنی حرفه ای دختران دکتر شریعتی و دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ تهران می باشد.

برگزاری کلاس های طراحی پارچه و لباس با کمترین هزینه ها در کشور

برگزاری کلاس های طراحی پارچه و لباس با کمترین هزینه ها در کشوربرگزاری کلاس های طراحی دوخت و پارچه با کمترین هزینه ها در کشور علاوه بر موسسات و دانشکده های دولتی و علمی کاربردی، بر عهده موسسات غیر انتفاعی و همچنین موسسات خصوصی و نیمه خصوصی است که به صورت حرفه‌ای و تحت نظارت نهادهای دولتی مرتبط کلاس های به روز طراحی پارچه و لباس را با کمترین هزینه ها برگزار می کند نمایند.

برای بسیاری از متقاضیان به دلیل مسائلی مانند مشغله های متعدد، شرکت در کلاس های آموزشی حضوری مانند کلاس های دانشگاهی وجود ندارد. این افراد می توانند در کلاس های آزاد که همگام با آموزش‌های خود را همگام با آموزش مراکز دولتی انجام میدهند شرکت کنند و مدرک حرفه ای دریافت کنند.

آموزش طراحی پارچه و لباس در سریع ترین زمان

آموزش طراحی پارچه و لباس در سریع ترین زمان امروز آموزش طراحی پوشاک در سریعترین زمان ممکن توسط مراکز متعددی انجام می‌دهند که مهمترین آنها را می‌توان اینگونه برشمرد:

 1. دانشگاه های دولتی، آزاد و علمی کاربردی
 2. موسسات غیر انتفاعی که تحت نظر سازمان فنی حرفه ای فعالیت می کنند
 3. شرکت ها و آموزشگا های آزاد که مدرک سازمان فنی حرفه ای اعطا می نمایند
 4. موسسات و آموزشگاه های مجازی و غیر حضوری

انجام کلاس های طراحی پارچه و لباس با مجرب ترین اساتید

انجام کلاس های طراحی پارچه و لباس با مجرب ترین اساتیدانجام کلاس های طراحی البسه و پارچه با مجرب ترین اساتید توسط دانشگاه‌های دولتی و نیمه دولتی و همچنین موسسات مختلف در سطح شهرها و شهرستان‌های مختلف انجام می پذیرد.

این مراکز امروزه علاوه بر فعالیت به صورت حضوری در قالب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی مشغول به فعالیت هستند و انواع نرم افزارهای مربوط به طراحی لباس را با هزینه بسیار پایین آموزش می‌دهد متقاضیان ثبت‌نام در این کلاس‌ها می‌توانند با جستجویی ساده در فضای اینترنت بهترین موسسات و معتبرترین مراکز آموزش طراحی لباس را که با استخدام مجرب ترین اساتید، این دوره‌ها را با کیفیت بالا برگزار می کند پیدا کرده و زمان ثبت نام در این دوره ها به صورت حرفه ای طراحی لباس را آموزش ببیند.

راهنمای ادامه تحصیل در رشته طراحی پارچه و لباس

راهنمای ادامه تحصیل در رشته طراحی پارچه و لباس مسلما برای افرادی که قصد ورود به رشته طراحی لباس و پارچه را دارند پیش از اقدام به هر کاری، مطالعه راهنمای ادامه تحصیل در رشته طراحی و دوخت ضروری به نظر می رسد.

لازم است این افراد پیش از اقدام به هر کاری درباره مراحل ثبت‌نام در این رشته، دروس رشته طراحی دوخت، استعلام بهترین و معتبرترین موسسات آموزش دهنده رشته طراحی لباس و بازار کار رشته طراحی لباس اطلاعات لازم را کسب نمایند.

برای دریافت اطلاعات لازم در این زمینه می‌توان از طریق جستجو در پایگاه های اینترنتی معتبر، بهترین و معتبرترین مراکز را پیدا نمود و یا از طریق مراجعه به سازمان فنی و حرفه ای کشور لیست مراکز معتبر و مجاز آموزش دهنده رشته های مد و لباس را پیدا کرد و سپس با مراجعه به این مراکز در باره ادامه تحصیل در این رشته اطلاعات لازم را کسب کرد. امروزه این رشته به صورت بدون کنکور و ثبت نام در کنکور، دارای جذب دانشجو است و این رشته از رشته های پردرآمد و دارای اشتغال در کشور ما محسوب می‌شود.

لیست دانشگاه ها دارای رشته طراحی پارچه و لباس در ایرن

لیست دانشگاه ها دارای رشته طراحی پارچه و لباس در ایرنلیست دانشگاه های دارای رشته طراحی لباس در ایران هر سال توسط سازمان سنجش در دفترچه راهنمای ثبت نام در رشته های کنکور هنر و رشته های طراحی لباس در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

هر ساله دانشگاه های مختلف ظرفیت های متعددی را برای رشته طراحی لباس در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای طراحی مد و فشن در نظر گرفتند و متقاضیان می‌توانند لیست دانشگاه هایی را که هر سال تعدادی از دانشجویان را جذب می کنند دریافت نمایند و برطبق رتبه و محل زندگی خود دانشگاه خوبی را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.  مهم ترین دانشگاه های فعال در این رشته دانشگاه های زیر هستند:

 1. طراحي لباس دانشگاه تهران
 2. طراحی لباس دانشگاه امیرکبیر
 3. رشته طراحی لباس دانشگاه الزهرا

مراکز ارائه دهنده رشته طراحی پارچه و لباس به طور غیر دولتی در کشور

مراکز ارائه دهنده رشته طراحی پارچه و لباس به طور غیر دولتی در کشورعلاوه بر مراکز دولتی و دانشگاه های متعددی که به صورت حرفه ای و آکادمیک رشته طراحی و مد را آموزش می‌دهند، مراکز مختلفی در سطح کشور هستند که ارائه دهنده آموزش های این رشته به صورت غیر دولتی میباشند.

این مراکز در قالب موسسات و شرکت های آموزشی حضوری و غیرحضوری و موسسات غیر انتفاعی تحت نظر وزارت علوم و همچنین سازمان فنی حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند. آموزش و تدریس طراحی مد و لباس در این مراکز به صورت اصولی و مطابق با استانداردهای روز جهانی برگزار می شود و شهریه های طراحی لباس در این مراکز بسیار مناسب و مطلوب است و  علاقمندان می‌توانند با توجه به بودجه بندی خود در هر یک از گرایشات شرکت کرده و آموزش‌های لازم را ببینند و پس از کسب مهارت و تجربه وارد بازار کار حرفه ای شوند.

بازار کار رشته طراحی پارچه و لباس

بازار کار رشته طراحی پارچه و لباسامروز به دلیل گسترش شبکه های اینترنت، شاهد پیچ ها و سایت هایی هستیم که به صورت حرفه ای و تخصصی درباره پوشاک و فشن صحبت می کنند و بسیاری از افراد ترجیح می دهند که مطابق با طراحی های روز دنیا در حوزه پوشاک، لباس های خود را تهیه نمایند.

هرسال ترند رنگ سال توسط موسسه پنتون اعلام می شود  و طراحی های روز لباس براساس این رنگ ها صورت می پذیرد و همچنین شرکت های طراحی و فشن در سطح جهان به صورت حرفه ای و لباس های مختلفی را عرضه می کنند.

بازار کار رشته و فیلد طراحی و آماده سازی پارچه، لباس پس از فراگیر شدن این طراحی ها، در کشور ما بسیار پر رونق شده است و بسیاری از موسسات و آموزشگاه ها به صورت حرفه ای رشته های دوخت و طراحی پوشاک را در گرایشات مختلفی که مهمترین آنها موارد زیر هستند آغاز نموده اند:

 • طراحی لباس کودک
 • طراحی لباس های مجلسی
 • طراحی لباس های اداری و رسمی
 • طراحی لباس های و پوشش های حجاب

این طراحی ها با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم کشورها به صورت طراحی های سنتی، طرح های طراحی های کلاسیک و طراحی‌های مدرن صورت می پذیرد. در ایران، علاقمندی به هر سه گروه لباس ها وجود دارد و از آنجا که بسیاری از آنان ترجیح می‌دهند که از لباس‌های سنتی و مدرن با هم استفاده کنند، موسسات طراحی تلفیقی از سنت و مدرنیته را در تولید لباس های گوناگون به کار بردند و به این ترتیب لباس های مختلفی با طراحی های گوناگون در بازار مصرفی عرضه می گردد.

از آنجا که این رشته در سال های اخیر در کشور ما بسیار پرطرفدار شده است و برند ها و موسسات بسیاری تولید لباس های بومی ایرانی و لباس های مدرن را در دست گرفته اند می توان گفت که بازار کار این رشته بسیار مناسب است.

بهترین زمان برای ورود به رشته طراحی پارچه و لباس

بهترین زمان برای ورود به رشته طراحی پارچه و لباس برای بسیاری از متقاضیان این سوال مطرح است که بهترین زمان برای ورود به رشته طراحی های پارچه ها و البسه چه زمانی است؟ بهتر است افرادی که به صورت تخصصی در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و رشته طراحی لباس در دوران دبیرستان تحصیل کردند، برای ادامه تحصیل آمادمیک،  این رشته را انتخاب نمایند. 

اما افرادی که به صورت تخصصی در دوران تحصیل این فیلد را دنبال نکرده اند، لازم است که پیش از ورود به این رشته اطلاعات لازم را درباره ورود به رشته طراحی  مانند بهترین دانشگاه طراحی لباس و شهریه طراحی لباس  از طریق مطالعه مقالات متعددی که توسط پایگاه‌های اینترنتی و سایت های این رشته در اختیار متقاضیان قرار داده می شود و یا از طریق مطالعه کتاب های کنکور طراحی پارچه و لباس به دست آورند.

امروزه با گسترش آموزشگاه های آنلاین و اینترنتی، کسب اطلاعات درباره نحوه ورود به رشته طراحی، ثبت نام طراحی لباس و بهترین زمان ورود آن از طریق مشاوران آموزشگاه های مجازی فراهم شده است.  آموزشکده ها و موسساتی که به صورت مجازی و الکترونیکی در حال فعالیت هستند دارای شهریه‌های بسیار پایینی هستند و متقاضیانی که اطلاعات لازم در این زمینه را ندارند می‌توانند از طریق مشاوران، متخصصان و اساتید این موسسات اطلاعات کافی را دریافت نمایند و سپس نسبت به ورود به این رشته اقدام کنند.

ظرفیت پذیرش رشته طراحی پارچه و لباس

ظرفیت پذیرش رشته طراحی پارچه و لباسظرفیت پذیرش رشته طراحی و پرداخت پارچه و لباسِ دانشکده های غیر انتفاعی و دولتی متفاوت است و این مراکز آموزشی، هر ساله ظرفیت پذیرش خاصی را برای متقاضیان در نظر گرفته اند و لازم است که افرادی که مایل هستند در این رشته ادامه تحصیل دهند پیش از ثبت نام در رشته های مورد نظر با توجه به ظرفیت پذیرش رشته طراحی پارچه ها و لباس اقدام به ثبت نام نمایند.

طی سال‌های اخیر با توجه به تمایل بسیاری از دانش‌آموزان پشت کنکوری، به شرکت در رشته طراحی لباس، ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی و غیر دولتی افزایش یافته است. برای کسب اطلاعات لازم درباره ظرفیت پذیرش  این رشته لازم است که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و موسسات کنکوری که اطلاعات کافی و لازم را درمورد نحوه ثبت نام، گرایشات مختلف یک رشته و همچنین میزان شهریه در اختیار متقاضیان قرار می دهند اقدام نمود.

ظرفیت پذیرش این رشته، در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا متفاوت است و مسلماً در مقاطع بالاتر مانند مقطع پی اچ دی، ظرفیت پذیرش، بسیار محدودتر و کمتر از دوره های کارشناسی و کاردانی می باشد. بنابراین برای تحصیل در مقاطع حرفه‌ای و تکمیلی این رشته باید دارای اطلاعات بسیار بالا و حرفه ای بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.