انواع پارچه برای طراحی لباس مجلسی

انواع پارچه برای طراحی لباس مجلسی

پارچه طراحی لباس مجلسی همواره یکی از شاخه های بسیار مهم و پر فعالیت برای طراحان محسوب می‌شود. درواقع ایجاد یک لباس مجلسی زیبا و جذاب است که تا حدودی توانایی طراح را در خلق لباس های جدید و چشم نواز مشخص می‌کند. انتخاب پارچه برای لباس مجلسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر این انتخاب به نادرستی انجام گیرد، حتی با وجود دوخت ظریف و تمیز، نتیجه نهایی چندان مطلوب نخواهد بود.

پارچه های متعددی برای دوختن لباس مجلسی وجود دارد. هر کدام از این پارچه ها دارای ویژگی های مختص به خودشان هستند. شما برای اینکه بتوانید لباسی زیبا و جذاب طراحی و یا بدوزید لازم است که با انواع پارچه های مورد استفاده در این زمینه آشنا باشید. تا بتوانید پارچه مناسب برای طرح خود انتخاب کنید. در ادامه به معرفی انواع پارچه های مجلسی می‌پردازیم:

انواع پارچه مجلسی

مخمل

پارچه مخمل یکی از بهترین انتخاب برای طراحی و دوخت لباس مجلسی زیبا و شیک برای فصول سرد سال محسوب می‌شود. مخمل، پارچه‌ای درخشان، زیبا، لخت، نرم و لطیف بوده و بسیار بادوام است. این پارچه هم با استفاده از الیاف ابریشم و هم الیاف مصنوعی تولید می‌شود.

شیفون

پارچه شیفون، بسیار ظریف، سبُک و لخت است و باتوجه به نوع الیاف بکار رفته در تولید آن، انواع مختلفی دارد. از جمله این الیاف می‌توان به ابریشم، پنبه و ریون اشاره کرد. همین ظرافت و خوش حالتی آن سبب شده که به یکی از گزینه های مناسب برای طراحی و دوختن لباس مجلسی زنانه تبدیل شود. این پارچه هوا را به خوبی از خود عبور می‌دهد و بسیار خنک است. به همین دلیل، انتخاب بسیار مناسبی برای دوخت لباس مجلسی فصول گرم سال است. اگر می‌خواهید پیراهنی مجلسی با دامنی کلوش و زیبا بدوزید، از این پارچه غافل نشوید.

ژرژت

پارچه ژرژت بافتی شبیه به بافت کرپ دارد و بسیار لخت و سبک است. در گذشته، این پارچه با استفاده از الیاف ابریشمی تولید می‌شد؛ اما امروز، برای تولید آن از الیاف مصنوعی، مانند پلی استر نیز استفاده می‌شود. ژورژت همیشه از پرطرفدارترین پارچه ها برای دوختن لباس مجلسی محسوب می‌شده است.

کرپ

پارچه کرپ از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین پارچه ها برای لباس مجلسی محسوب می‌شود. در سطح این پارچه، چروک های ریز و ظریفی وجود دارد که باعث خاص و زیبا شدن آن شده است. انعطاف پذیری کرپ سبب شده که گزینۀ بسیار خوبی برای دوختن لباس های تنگ به شمار آید. علاوه بر آن کار کردن و دوخت و دوز با این پارچه بسیار آسان است و حتی می‌توانید طراحی لباس مجلسی را با استفاده از همین پارچه آغاز کنید.

پارچه ساتن لباس مجلسی

هنگامی که نام لباس مجلسی می‌آید بدون شک یکی از گزینه هایی که در ذهن هر فردی می‌آید، پارچه ساتن است. پارچه ساتن از پرکاربردترین و پرطرفدارترین پارچه های لباس مجلسی محسوب می‌شود. این پارچۀ شیک و زیبا، ظاهری درخشان دارد و بسیار خوش فرم است. ساتن را با استفاده از الیاف مختلفی از جمله ابریشم، پنبه‌ای، پشمی و مصنوعی قابل تولید می‌باشد. معمولاً این پارچه، سطحی براق و پشتی کدر دارد. همین عامل باعث شده در هنگام شب نمای جذابی داشته باشد.

ارگانزا

پارچه ارگانزا، بسیار سبک و ظریف است و گزینه بسیار مناسبی برای لباس های مجلسی با دوخت ظریف و بسیار شیک است. این پارچه، هم برای دوخت لباس های کلاسیک و سنتی و هم برای دوختن انوع مدل های مدرن و امروزی مناسب می‌باشد. ارگانزا هم با الیاف ابریشمی و هم با الیاف مصنوعی تولید می‌شود. هر کدام از این دو، ویژگی های مختص به خودشان را دارند؛ اما لازم به ذکر است که ارگانزای الیاف ابریشمی، پارچه‌ای رویایی و خیره کننده‌تر و بسیار سبک و لخت است.

پارچه توری

توری از دیگر پارچه های بسیار پرکاربرد برای لباس مجلسی محسوب می‌شود. این پارچه انواع مختلفی دارد و می‌توانید ظاهری شیک و خیره کننده به لباستان ببخشد. معمولا قیمت توری ها نسبت به سایر پارچه های مجلسی بیشتر است به همین منظور از آن برای طراحی قسمت های خاصی از لباس استفاده می‌شود. همچنین برخی از این توری های با دست تزییناتی روی آنها شده که معمولا برای لباس های مجلسی خیلی مهم مانند لباس عروسی و یا اقوام نزدیک بکار گرفته می‌شود.

نئوپرن

اگر با این پارچه آشناییت داشته باشید حتما تعجب کرده‌اید که در این لیست قرار داده شده است. نئوپرن با همۀ پارچه هایی که تا به الان ذکر کردیم کاملا متفاوت است. با اینحال امروزه به یکی از پارچه های پرطرفدار در میان طراحان لباس تبدیل شده که میتوان بواسطه آن چیزهای جدید و جذابی را جایگزین کرد. پارچه نئوپرن بافتی نرم، لطیف و با دوام دارد. همچنین، این پارچه اصلاً چروک نمی‌شود و نیازی نیست همواره نگران چروک شدن آن باشید.

طراحان لباس، همواره به دنبال پارچه های جدید هستند تا طرح های جدید و خلاقانه‌شان را روی آن ها اعمال نمایند. نئوپرن نیز یکی از همین پارچه ها است. در دو دهۀ اخیر، این پارچه جایگاه ویژه‌ای در میان طراحان لباس پیدا کرده است. نئوپرن پارچه ای نسبتاً ضخیم و بادوام بوده و برش زدن و دوختن آن نیز اصلاً کار سختی نیست.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.