اصطلاحات مد و فشن

اصطلاحات مد و فشن

اصطلاحات مد و فشن بسیار متنوع و گوناگون هستند اما به عنوان یک طراح لباس و همچنین یک فرد فعال در این حوزه، لازم است که با مهمترین مفاهیم آنها آشنا باشید. دنیای مد و فشن روز به روز در حال توسعه است که در همین پی نیز تعداد این لغات و واژگان هر روز بسیار زیادتر از روز پیش می‌شود. هنگامی که نسبت به این اصطلاحات آشنایی مناسبی داشته باشید، نسبت به اخبار دنیای مد مسلط‌تر خواهید بود. همچنین درک بهتری به مسائل و مفاهیم خواهید داشت و آنها را راحتتر متوجه می‌شود. خصوصا اگر حوزه فعالیتتان مرتبط با مد و فشن است، آشنایی با این مفاهیم باعث می‌شود حرفه‌ای‌تر به نظر برسید.

باتوجه به آنکه تعداد این اصطلاحات بسیار زیاد است، در ادامه تنها به معرفی آنها می‌پردازیم:

آموزش اصطلاحات مد و فشن

CITY STYLE: این اصطلاح همانطور که از نامش نیز پیداست برای نشان دادن لباس های خیابانی یا تیپ های بسیار پیچیده بکار گرفته می‌شود. امروزه در دنیای مد این سبک بسیار طرفدار دارد.

COLOR COORDINATION: یکی از اصطلاحات رایج مد و فشن، بحث هماهنگی رنگ می‌باشد. این اصطلاح با در نظر گرفتن تئوری رنگ ها به هماهنگی رنگ ها در کنار یکدیرگ توجه دارد. افرادی که با روانشناسی رنگ ها بیشتر آشنا باشند، راحت‌تر می‌توانند این مباحث را درک نمایند. همچنین می‌توانید به مقاله اهمیت آشنایی با رنگ شناسی لباس مراجعه کنید.

COCKTAIL DRESS CODE: اصطلاح کد لباس بیشتر برای رویداد های بزرگ و مهمانی ها بکار گرفته می‌شود. معمولا کت و شلوارها رسمی یا لباس های مجلسی در این دسته جای دارند.

CASUAL WEAR: پوشش کژوال که ممکن است به گوشتان نیز آشنا باشد در واقع شامل لباس هاییست که روزانه به تن می‌نماییم. از سوی دیگر به آن، لباس های عادی نیز گفته می‌شود.

CARE LABEL: این عبارت را می‌توان یک برچسب اجباری است که بر روی تمام لباس ها وجود دارد. این برچست بیانگر نحوه شستشوی لباس موردنظر است. در CARE LABEL عموما مواردی نظیر نحوه شستشو، درجه آب، نحوه خشک کردن و مواردی از این قبیل ذکر می‌گردد.

BLACK TIE EVENT: این عبارت در اصطلاحات مد و فشن به معنی رویداد کراوات مشکی است. عموما این اصطلاح برای رویدادها و مراسم شبانه کاربرد دارد. عموما در اینگونه مراسم ها از کفش، کراوات و لباس های رسمی استفاده می‌شود. البته این اصطلاح شامل بانوانی که تمام لباس رسمی مجلسی و بلند به تن کرده‌اند نیز می‌باشد.

BLING: هنگامی که در دنیای مد و فشن از اکسسوری ها و لوازم پر زرق و برق به منظور تکمیل استایل استفاده شود، این اصطلاح استفاده می‌شود.

سایر اصطلاحات مد

BIB AND TUCKER: این عبارت یک عبارت عامیانه است و برای هنگامی استفاده می‌شود که بخواهید بهترین لباس خود را به تن نمایید.

BAROQUE: این اصطلاح بیانگر یک نوعی سبک است که از دید بیننده بسیار اغراق آمیز به نظر می‌رسد. در فارسی به آن باروک نیز می‌گویند که آیتم ها در آن به صورت باورنکردنی بزرگ یا غیر قابل تصور می‌باشند.

AVANT GARDE: آوانگارد یکی از اصطلاحات بسیار پر کاربرد در دنیای مد و فشن است. از این عبارت بیشتر در فشن شوها و برای سلبریتی ها استفاده می‌شود. در واقع سوپراستارهای سینما دارای این سبک می‌باشند که طراحان مد برای ارائه لباس هایی در این سبک، زمان و هزینه بسیاری صرف می‌کنند.

ART DECO: آرت دکو درواقع از انواع سبک های پرطرفدار دنیای مد و فشن است. در این استایل بیشتر از الگوهای هندسی و رنگ های معمولی همانند طلایی؛ سبز و … بکار گرفته می‌شود. طراحان باید از دیدگاه هنری خود در این سبک باید استفاده نمایند تا گزینه های مناسبی را ارائه دهند. سبک آرت دکو در بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا تدریس می‌شود.

timeless: به معنای استایلیست که همواره در روند روزگار باقی میماند و با هیچ ترندی تغییر نکرده و قدیمی نمی‌شود.

trend: جهت کلی که در آن چیزی در حال توسعه یا تغییر است و اصطلاحا مد ناپایدار یا زودگذر معنی می‌شود.

look: به چیدمان کلی یک استایل که در هر فرد میتوان دید، می‌گویند.

silhouette: به دوردوخت و خطوط محیطی لباس که شکل کلی آن را نشان می‌دهد.

dress code: کد پوششی است که به تم مخصوص هر مهمونی گفته می‌شود.

basic: به معنای آیتم های اساسی یک استایل است.

monochrome: استایلی که در آن، از یک رنگ واحد در تناژ های مختلف استفاده می‌شود.

جمع بندی

همانطور که در ابتدای متن نیز به آن اشاره کردیم، در دنیای مد و فشن، اصطلاحات بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد و آشنایی با همه آنها غیرممکن است. در این مقاله تنها قسمت بسیار ناچیزی از تمام مفاهیم موجود در مد را بیان کردیم. البته هیمن تعداد جز مهمترین و کاربردی‌ترین اصطلاحات است. دنیای فشن روز به روز در حال گسترش است و با سرعت نیز به جلو حرکت می‌کند. اگر تمایل دارید به جایگاه خوبی در این حوزه دست یابید و پیشرفت نمایید، نیاز است تا دانش خود را به روز نگه دارید. در همین راستا توصیه می شود تا همواره با این اصطلاحات آشنا گردند تا بتوانند مفاهیم موجود در این حوزه را بهتر درک کنید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.