آشنایی بهتر با پارچه لمه برای طراحی لباس

آشنایی بهتر با پارچه لمه برای طراحی لباس

پارچه لمه همواره یکی از اصلی‌ترین انتخاب ها برای طراحی لباس و دوخت و دوز است. این پارچه سال های زیادی است که تبدیل به پای ثابت پارچه‌ی انواع لباس های مهمانی ها و مراسم ها گشته است. لمه در میان سلبریتی ها و افراد مشهور نیز از طرفداران بسیاری برخوردار است. به طوری که اگر به تصاویر مراسم های مختلف دقت کنید خواهید دید که بسیاری از آنها از پارچه لمه در لباس خود استفاده کرده‌اند.

در یک تعریف ساده، لمه نوعی پارچه با ظاهری درخشان و لاکچری است و ریشه در گذشته های بسیار دور دارد. این پارچه متعلق به قشر مرفه جامعه بود. چراکه در تارهای برخی از انواع آنها از فلزاتِ گرانبها، مانند طلا و یا نقره نیز استفاده می‌شده است.

الیاف پارچه لمه

الیاف پارچه لمه از انواع طبیعی و مصنوعی می‌باشد. تنوع قیمت این پارچه نیز بخاطر همین موضوع می‌باشد. اصولا الیاف طبیعی از هزینه بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی برخوردرا هستند. علاوه بر آن گاهی اوقات از الیافِ فلزی طلایی، نقره ای و مسی رنگ نیز در بافت این پارچه بکار میگیرند. این کار باعث افزایش درخشش پارچه و جذابیت آن می‌شود. در برخی مواقع نیز از اکلیل برای این درخشش چشمگیر بهره می‌برند.

موارد استفاده از لمه

پارچه لمه جز پارچه های جدید نیست بلکه نسبت به خیلی از پارچه های حاضر در دنیای طراحی لباس و خیاطی، قدیمی‌تر است. همانطور که اشاره شد، در گذشته این پارچه برای قشر مرفه بود و از آن برای دوختنِ لباس رسمی اسقف ها و کشیش ها نیز استفاده می‌شد. امروزه از این پارچه برای دوختنِ انوع لباس های مجلسی، از پیراهن های کوتاه، بلند و شومیز گرفته تا دامن و شلوار، استفاده می‌شود.

علاوه بر آن از لمه به دلیل درخشش و حات پر زرق و برقی که دارد برای دوختنِ انواع لباس های رقص و لباس بازیگران تئاتر نیز استفاده می‌شود. البته استفاده از این پارچه تنها برای دوختن لباس های مجلسی محدود نمی‌شود. بلکه از آن برای دوختنِ وسایل مجلسی، مانند رومیزی، روصندلی و حتی پرده نیز استفاده می‌شود.

انواع پارچه لمه

پارچه لمه باتوجه به نوع الیافی که در آن استفاده کردند دارای انواع مختلفی می‌باشد. از جمله این انواع می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

لمه فویل متالیک:

این پارچه لمه، ظاهری بسیار درخشان، زیبا و ظریف داشته و لَخت، سبک و نازک است. لمه فویل تالیک انتخاب مناسبی برای دوختنِ لباس های مجلسی و یا وسایل زینتی می‌باشد. این نوع لمه، حاصل ترکیب الیاف نایلون و متالیک است. این نوع پارچه به دلیل ظرافتی که دارد زود نخ کش شده و باید از آن مراقبت کرد.

پارچۀ لمه ساتنی:

پارچه لمه ساتنی از زیباترین و خاص ترین انواع این پارچه محسوب می‌شود. ظاهر آن مانند ساتن بوده و مناسب برای دوختنِ انواع لباس های مجلسی است. در تولید این پارچۀ براق و زیبا از الیاف پلی استر و الیاف فلزی بکار گرفته می‌شود.

لمه ریش دار:

لمه ریش‌دار از انواع لمه های بسیار خاص بوده برای دوختن لباس های مجلسی، لباس های مخصوص رقصیدن و حتی وسایل دکوری انتخاب مناسبی می‌باشد. در تولید آن از الیاف پلی استر استفاده شده که بسیار سبک است. همچنین در طرح ها و رنگ های مختلفی تولید می‌شود.

لمه نایلونی:

پارچه لمه نایلونی از انواع پارچه های کشی محسوب می‌شود که از چهار طرف کش می‌آید. این نوع لمه بسیار نرم و راحت بوده و برای دوخت لباس های مجلسی تنگ انتخاب مناسبی است. سطح رویی این پارچه، درخشان، و پشتِ آن کدر است.

پارچۀ لمه شنی:

امروزه پارچه لمه شنی از طرفداران بسیاری برخوردار شده و از محبوب ترین گزینه ها برای دوختنِ انواع لباس مجلسی و لباس عروس است. به این دلیل آنرا شنی نامگذاری کرده‌اند چراکه هنگامی که با دستتان پارچه را لمس کنید متوجه چیزهایی مانند دانه های شن خواهید شد. اما نگران نباشید، این شن مانندها به هیچ وجه بدن شما را اذیت نمی‌کند.

ویژگی های پارچه لمه

همانطور که متوجه شدید، پارچه لمه انواع مختلفی دارد که هر کدام با توجه به الیافی که در آن بکار گرفته شده دارای ویژگی های مختص به خود می‌باشند. اما برخی از این ویژگی ها مشترک هستند. از جمله این ویژگی های مشترک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • روی پارچۀ لمه براق است و پشتِ آن کدر
  • لمه پارچه ای ظریف است.
  • برخی از انواع لمه نازک هستند و باید برای آن ها آستر دوخت. اما برخی دیگر ضخیم اند و نیازی به آستر ندارند.

اتو کردن لمه

برای اتو کردن پارچه لمه به دلیل اینکه برخی از آنها دارای الیاف فلزی هستند، باید بسیار دقت نمود. چراکه ممکن است حرارت آن را آب بکند. برای این منظور ابتدا آن را به پشت برگردانید و سپس، حرارتِ خیلی پایین را انتخاب کنید تا لباس آسیب نبیند.

هنگام پوشیدنِ لباس دوخته شده از پارچۀ لمه، باید کاملا محتاط باشید. چرا که این پارچه بسیار ظریف بوده و اگر مراقب آن نباشید، خیلی زود آسیب می‌بیند، ساییده یا نخ‌کش می‌شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.