ایجاد ایده برای طراحی لباس

ایده طراحی لباس و چگونگی خلق آن

ایده طراحی لباس می‌تواند از عوامل گوناگونی نشات بگیرد. بواسطه طرح و ایده خود است که می‌توانیم لباس هایی جذاب، شیک، خاص و منحصربه فرد خلق کنیم. برای این منظور تنها باید با عناصر و آرمان هایی که می‌تواند موجب شکوفایی استعداد شما شود، آشنا گردید. هنر طراحی لباس، یک هنر بصری و خلاقانه است.

تنها با خلق آثار منحصر به فرد خواهید توانست در این زمینه به موفقیت برسید. در غیر این صورت، استفاده عینن از طرح و مدل بقیه نه تها شما را در این زمینه یاری نخواهد کرد، بلکه کار بسیار غیر اخلاقی نیز محسوب می‌شود. در طراحی لباس، برای اینکه بدانیم از چه چیزی ایده بگیریم تا خلاقیت ما شکوفا شود، در مطالعه ادامه مطلب دقت فرمایید.

ایده از معماری و مکان های تاریخی برای طراحی لباس

از جمله موارد ساده و شایعی که می‌توانید از آن به عنوان ایده طراحی لباس استفاده نمایید، معماری و مکان های باستانی است. حتما مواردی از این مورد را در نمونه کارهای طراحان مطرح مشاهده کرده‌اید. مکان های تاریخی می‌توانند بیشمار ایده را در اختیار شما قرار دهند. هر کدام از این مکان ها بیانگر طرز فکر، تاریخ مدرن و حتی تفکر مردم در دوران های مختلف می‌باشد.

از طریق ترکیبات رنگی و منظره هایی که در این بخش مشاهده می‌شود، می‌توانید حس هنری خود را تحریک کرده و خلاقیت جدیدی را پایه گذاری نمایید. بیشتر طراحان از معماری های مختلف باستانی به عنوان ترکیب بندی رنگی در طراحی های لباس خود استفاده می‌کنند.

ایجاد ایده برای طراحی لباس
ایجاد ایده برای طراحی لباس

عکس ها و پوسترهای طراحان

یکی دیگر از مواردی که کمک بسیاری در ایجاد ایده می‌کند، توجه به عکس ها و پوستر ها است. این مورد نیز حتما برای خودتان بسیار پیش آمده که برای انتخاب مدل لباس و یا ایده از طرح آن به جستجو در دنیا مجازی پرداخته‌اید. عکس ها دنیای مختلفی دارند و می‌توانند برای طراحان لباس بیانگر جنبه های گوناگونی باشد.

هر حجم، رنگ، المان و مواردی از این قبیل دارای بازخوردهای گوناگونی است. طراحان لباس می‌توانند از آن ها به عنوان یک ایده طراحی اولیه لباس استفاده نمایند. حتی عکس یا پوستر موردنظر شما می‌تواند طرحی از رقیبتان باید که باعث ایجاد ایده در شما شود.

حضور طبیعت ایده طراحی لباس

از طبیعت و المان های آن بسیار در طراحی لباس استفاده می‌شود. رنگ ها، ترکیبات و ساختار طبیعت بسیار منسجم و زیبا هستند. این مورد برای طراحان لباس زمینه‌ای را فراهم کرده تا بتوانند بین فاکتورهای موجود و هارمونی طبیعت یک ارتباط برقرار کنند. دشت، کوه، گل و … هر یک به عنوان یک منبع ایده طراحی لباس خاص می‌توانند باشند. به طور کلی با دقت و مشاهده به طبیعت می‌توانید چگونگی قرار دادن فاکتورهای مختلف را در کنار هم بیاموزید.

ایجاد ایده برای طراحی لباس
ایجاد ایده برای طراحی لباس

موسیقی

حتما این سوال را از خود می‌پرسید که چگونه می‌توان از موسیقی برای طراحی لباس ایده گرفت؟! بر اساس تحقیقات صورت گرفته، گوش دادن به موسیقی در حین فعالیت می‌تواند تمرکز شما را افزایش دهد و به موضوعی بجز طراحی لباس فکر نکنید. علاوه بر آن موسیقی به راحتی می‌تواند حس و ادراک شما را برانگیزد و فضای ذهنی شما را برای خلق ایده های جدید آماده نماید.

نقاشی ها و نقاشی کشیدن

مشاهده آثار نقاشی هر هنرمندی می‌تواند شما را با ایده ها و تفکرات آن آشنا نماید. همچنین بواسطه نقاشی کشیدن می‌توان بخش مجهول و نامرتبط طرح را بر روی کاغذ آورده و آن را بسط داد. از دیگر مزیت های نقاشی کشیدن و توجه به نقاشی های دیگران می‌توان به نحوه ترکیب رنگ ها، قرار دادن اشکال در کنار یکدیگر، توجه به موضوع و ایجاد هماهنگی بین آن ها در ایده طراحی لباس اشاره نمود.

ایجاد ایده برای طراحی لباس
ایجاد ایده برای طراحی لباس

جمع بندی

به طور کلی یک طراح لباس باید بتواند از محیط و اشیاء پیرامون به عنوان ایده استفاده کند که این مورد مستلزم توجه ویژه به جزئیات است. عکسبرداری از فاصله کم قادر به افزایش دقت فرد است. این کار باعث افزایش شور و شعف می‌شود. همچنین باید توجه داشت که محیط پیرامون ما مملو از ایده های کوچک و بزرگ است. المان هایی که در خانه، دشت، گلریال تپه و مواردی از این قبیل وجود دارد که خود می توانند یک منبع جدیدی باشند. البته در نظر گرفتن المان فرهنگ نیز، این بین از اهمیت بالایی برخوردار است.

هنر طراحی لباس یک هنر بروز است. به همین جهت لازم می‌باشد از بروز ترین ابزار و تکنولوژی ها استفاده نمایید تا از آخرین ایده های موجود آگاه شوید. بررسی و مشاهده سایر طراحی های صورت گرفته می‌تواند آغاز کار شما به عنوان یک طراح لباس باشد. علاوه بر آن توجه به سلایق مردم جامعه نیز در طراحی لباس بسیار مهم است.

شرکت در نمایشگاه های مختلف و ورکشاپ های مربوطه در زمینه مد و فشن نیز باعث خلق ایده طراحی لباس در ذهن شما می‌شود. امروزه روش های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید. فشن شوها، معماری، تاریخ، طبیعت، جامعه، نقاشی و عکاسی تنها بخش کوچکی از مواردی هستند که می‌توانید از آن ها ایده بگیرید. به عنوان یک طراح باید بررسی نماید که حس و علایق شما بیشت به کدام جهت است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.